Yatağan’da bu yıl ZEYTİNDE YOK YILI

Yatağan’da bu yıl ZEYTİNDE YOK YILI

Yatağan ilçesinde tütüncülüğün bitmesinden sonra çiftçilerin çoğu zeytinciliğe yönelmişti. Ancak bu yıl her ne hikmetse merkez de ve köylerde kime sorsak zeytinlerde verim olmadığı söyleniyor.

Bu konuda görüşünü aldığımız ziraat mühendisleri, en önemli etken olarak Mayıs ayında 4 gün boyunca devam eden aşırı sıcakları işaret ettiler.  Bu sıcaklar zeytin çiçeklerini olumsuz etkiledi. Uzmanlar bu yıl çok az zeytinde verim olmasını aslında birkaç nedene de bağlıyor. İşte uzmanların söyledikleri. ‘Bu yıl normalde de yok yılı ancak her ne kadar yok yılı olsa da yine hayli ürün olurdu. Eski yerli zeytin olan memeciklerde var yılı yok yılı eskiden beri vardır. Diğer Gemlik gibi türlerde her yıl zeytin verimi olurdu. Bu yıl Mayıs ayında 4 gün boyunca devam eden aşırı sıcaklar 1. Etken. Barajların çoğalması nem oranının artması yılların sıcak geçmesi de etkili oluyor. Ayrıca üreticiler düzenli olarak toprak ve yaprak tahlili yaptırarak ona göre ilaç gübre kullanması gerekiyor. Örneğin rast gele verilen gübreler fayda yerine zarar verebilir. Üründen sonra ilk bahara kadar 4 kez bordo bulamacı verilmesi gerekiyor’.

İleriki günlerde günler de Yatağan da ortalama kaç zeytin ağacı var kaç ton yağ oluyor kaç ton sofralık oluyor kaç zeytin yağı fabrikası var ayrıntılı bil verilecek. (MUSTAFA AKTAŞ/YATAĞAN)

 

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*