Yağmur, kar, fırtına ve soğuk geliyor

Yağmur, kar, fırtına ve soğuk geliyor

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava yurdumuzun tamamında etkili oluyor. Soğuk ve yağışlı hava bölgemizi de etkisi altına aldı.

Yapılan tahminlere göre Muğla’nın kıyılarında yağmur, fırtına, yüksek kesimlerinde ise kar yağışı bekleniyor. Yağış anında ve sonrasında ise hava sıcaklığı hissedilir derecede düşecek. Meteoroloji zirai don uyarısında bulundu. Ulaşımda da aksamaların yaşanabileceği uyarısı yapıldı.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden alınan bilgi şöyle:

Parçalı bulutlu, sabah saatlerinden itibaren Muğla, öğleden sonra Antalya’nın doğu kesimleri kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı, iç kesimler öğleden sonra karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı geçecek.

HAVA SICAKLIĞI: Gece sıcaklıkları 2 ila 4 derece azalacak.

 

RÜZGAR: Kuzey, sabah saatlerinden itibaren güney yönlerden orta, iç kesimlerde yer yer kuvvetlice esecek.

 

UYARILAR

Akşam ve gece saatlerinde iç kesimlerde orta kuvvette buzlanma ve don olayı görülecektir. Denizlerde, Fethiye-Anamur arasında öğle saatlerinden itibaren güney yönlerden FIRTINA bekleniyor.

 

HAVA SICAKLIKLARI DÜŞÜYOR, BUZLANMA İLE BİRLİKTE ZİRAİ DON BEKLENİYOR!

Başlama-Bitiş Zamanı

14.01.2021 17:00 – 20.01.2021 18:00

 

GENEL DURUM

Ülkemiz yarın (15.01.2021) ilk saatlerden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı sistemlerin etkisi altına girecek. Bu sistemlerle birlikte halen batı ve iç bölgelerimizde mevsim normallerinde, doğu bölgelerimizde ise mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının kuzeybatıdan başlayarak ülke genelinde azalarak mevsim normallerinin altına düşmesi bekleniyor.

Yarın (15.01.2021) ve hafta sonunda Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz’de sıcaklıkların mevsim normallerinin 3 ila 6 derece altında seyredeceği,

Hafta başında ise (18.01.2021) sıcaklıkların kuzeybatı bölgelerden başlayarak daha da düşeceği ve ülke genelinde mevsim normallerinin 5 ila 10 derece altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Sıcaklıkların mevsim normallerinin de altına düşmesiyle birlikte, Karadeniz, Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde hafif, Marmara bölge genelinde orta, diğer yerlerde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Sıcaklıkların düşmesiyle birlikte ulaşımda görülebilecek aksamaların yanında, zirai faaliyetlerine devam eden üreticilerimizin buzlanma ve don olayına karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*