Veriler korkutuyor, endişe artıyor

Veriler korkutuyor, endişe artıyor

Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan yeni tip korona virüsündeki artışlar korkutuyor. Yurt genelinde olduğu gibi Muğla’da da artış gösteren vaka sayısı nedeniyle üst üste tedbirler alınmaya başlandı. Yatağan’ın ardından komşu ile Kavaklıdere’de de bazı yasaklar getirildi. Milas ve Fethiye’deki yükselen vaka sayısı da endişelendiriyor.

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen kişi sayısı, dünya genelinde 21 milyon 357 bini,  ölen sayısı da 763 bin 387 kişiyi aştı. Sayıların hızlı yükselmesi ise korkutuyor. Virüs saptanan 14 milyon 151 bin 766 kişi sağlığına kavuşurken, 6 milyon 442 bin 737 aktif vaka bulunuyor.

Ülkemizde ise Kurban Bayramı sürecinde özellikle tatilcilerin rahat tavırları başta uzmanları endişelendirirken, son günlerdeki vaka sayısındaki yükselişler endişelerin haklılığını ortaya çıkarttı. Kurban Bayramı öncesi binin altına düşen vaka sayısı son günlerde 1250’nin üzerine çıkmaya başladı. Yurt genelinde olduğu gibi Muğla’da da vaka sayısında yaşanan artış dikkat çekiyor. Önceki gün Fethiye’de bir günde 4 pozitif vaka tespit edilirken, Yatağan’da ilçe hıfzıssıhha kurulu tarafından ilçede kurulan pazarlar ikinci bir emre kadar kaldırılmıştı. Dün de Yatağan’ın komşu ilçesi Kavaklıdere ilçe hıfzıssıhha kurulu yatığı toplantı sonrası bazı yasakların uygulanmasına karar verdi. Kavaklıdere, Yatağan ve Fethiye’nin ardından Milas’ta da vaka sayısının artması dikkat çekiyor. Milas merkez mahallelerde daha önce 6 riskli bölge, kırsalda ise 5 riskli bölge bulunurken bu sayı 27’ye ulaştı. Düşük risk alanlarından 3’ü ise yüksek riskli bölge olarak işaretlendi. Özellikle Güneş, Cumhuriyet ve Gümüşlük Mahallelerinde yüksek risk alanların etkin olduğu tablo ilçe adına pekte umut verici değil.

Milas Merkezde 17’ye yükselen alan işaretlemesi Güllük 1, Meşelik 1, Baharlı 1, Sarıkaya 1, Savran 1, Kargıcak 1 ve Ören Mahallesinde 2 olarak güncellendi.

SON 45 GÜNÜN EN YÜKSEK VAKA SAYISI

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca önceki gün vaka sayılarını açıklarken yaptığı paylaşımda; “Dün, son 45 günün en yüksek vaka sayısını açıkladık. Bu sonucu bekliyorduk. Her birimiz, güç birliği içinde, salgınla sağlık ordumuzun birer üyesi gibi savaştığımızda aldığımız sonucu unutmayın. Tedbirlere karşı eli kolu bağlı virüs bizi yıldıramaz. Bu savaşta YİNE BERABER MİYİZ?” dedi.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*