Vekil Alban, “jeotermal kaynak arama ruhsatını belediye değil valilik verir”

Vekil Alban, “jeotermal kaynak arama ruhsatını belediye değil valilik verir”

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Sabah Gazetesi’nin web sistesinde çıkan haber ile ilgili açıklamada bulundu.

Vekil Alban, “Türkiye’nin her ilinde herhangi bir şirket, jeotermal kaynak bulmak için arama ruhsatını belediyelerden değil, 5686 sayılı kanunla valiliklerden alır. Sabah Gazetesi’nin iddia ettiği gibi şirketlere, jeotermal arama ruhsatını Muğla Büyükşehir Belediyesi değil, Muğla Valiliği verir.

Belge diye gösterilen Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin elindeki ruhsatlar, tüzel kişiliği kaldırılan İl Özel İdaresi’nden kalmıştır. Muğla İl Özel İdaresi’nin kapanmasının ardından kanun yoluyla Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne geçmiştir.  Yani, Büyükşehir Belediyesi bunları Muğla Valiliği’ne yeni bir başvuru yapıp almamıştır. Sabah Gazetesi’nin iddiası burada da çökmüştür.

Şimdi gelelim ayrıntılara: Ülkemizin en saygın ve doğru habercilik yapan iki kurumu Cumhuriyet ve Birgün Gazeteleri’nin internet siteleri başta olmak üzere, Muğla yerel basınımızda yer alan haberde;

Muğla’nın turizm bölgelerine yakın yerler için jeotermal enerji arama ruhsatı başvurularının artış gösterdiğine dikkat çekmiş, ‘tarımsal amaçlı jeotermal kaynak araması işin maskesi… AKP’ye yakın yandaş şirketlerin asıl amacı, bu arazileri daha sonra imara açtırıp termal otel yapmaktır. Kısa yoldan büyük vurgun yapmak istiyorlar’ demiştik. Buna kanıt olarak da millet pandemide canıyla uğraşırken bazı firmaların Fethiye Kayaköy – Ölüdeniz arasında jeotermal kuyu arama ruhsatı almak için girişimde bulunduğunu, bu yetmezmiş gibi şimdi de yine turizm bölgesi olan Marmaris-Hisarönü ve Fethiye-Yanıklar için girişimlerin olduğunu belirtmiştik.

www.sabah.com.tr internet sitesinde yayınlanan haberde, “jeotermal kaynak arama için ruhsat verme yetkisinin Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu öne sürmüşler, “AKP’yi eleştirirken rezil oldu” başlığıyla bir haber yapılmıştır.

 

Oysa ki;

Jeotermal kaynağa ilişkin faaliyetlerin yapılabilmesi için 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu’na göre “arama ruhsatı” alınması zorunludur. Bu ruhsat için Valiliklerin Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı yetkilidir. Yani 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu’na göre arama ruhsatlarını valilikler verir.

5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu’na göre arama ruhsatlarını valilikler verir. Belediyeler değil.

Adı geçen gazetenin internet sitesinde ikinci olarak, bu arama ruhsatlarından Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde de olduğu belirtilmiştir. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin elinde olan ruhsatlar kapanan İl Özel İdaresi’ne ait ruhsatlardır. Tüzel kişilikleri kaldırılan İl Özel İdaresi’nin kapanmasının ardından kanun yoluyla Büyükşehir Belediyesi’ne geçmiştir.  Yani, Büyükşehir Belediyesi bunları Muğla Valiliği’ne başvuru yapıp almamıştır.

Kanun hakkımızı kullanarak bu yanlış haberin düzeltilmesini isteyeceğiz.

Kamuoyuna saygılarımızla…”  dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*