Vaka artışı rekora gidiyor

Vaka artışı rekora gidiyor

Dünya genelinde Corona virüs salgınında yaklaşık yedi ay sonra can kaybı rekoru kırıldı, 4 Kasım’da dünya genelinde 9 bin 67 kişi hayatını kaybetti. Toplam ölü sayısı 1 milyon 231 binin üstüne çıktı.

Vaka sayısı ise 50 milyona yaklaştı. Türkiye’de son 24 saatte 146.028 Kovid-19 testi yapıldı, 2.311 kişiye hastalık tanısı konuldu, 81 kişi hayatını kaybetti. Fethiye’de de Covid’den tedavi gören sayısı 50’ye yükseldi. Fethiye ve Bodrum’da 2 kişi hayatını kaybetti. Fethiye, Menteşe, Yatağan, Milas, Bodrum ve Marmaris’teki vaka artışı korkutuyor. Kurallara uymayanlara da tepkiler artıyor.

Yurt geneli olduğu gibi il hıfzıssıhha kurulları da yeni tedbir kararları almaya başladı. İstanbul, Bursa, Ankara gibi illerin ardından Muğla İl Hıfzıssıhha Kurulu da önceki gün toplanarak kararlar aldı. En dikkat çeken madde ise” Covid-19 tedbirleri kapsamında ilimiz yol kontrol ve arama noktalarında ve otogarlarda HES Kodu sorgulamasının yapılmasına” kararı oldu ve hemen yollarda HES kodu sorgulaması uygulaması başladı.

 

FETHİYE VE BODRUM’DA 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, ESKİ BAŞKAN YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR

Fethiye Devlet Hastanesi’nde tedavi gören 67 yaşındaki Ferruh Gökçen, Bodrum’da Emekli Kurmay Albay Mustafa Küçükçakır, koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi. Yatağan eski Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık da, yaşam mücadelesi veriyor. Yatağan eski Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, bir süre önce Kovid-19’a yakalandı. Virüse yakalandıktan sonra hastanede tedavi altına alınan Işık, virüsün akciğere inmesi sebebiyle yoğu bakımda entübe durumda uyutulduğu öğrenildi.

 

FETHİYE’DE 1 GÜNDE 10 VAKA TESPİT EDİLDİ

Son günlerde ülke genelinde olduğu gibi Muğla’da da vaka artışları sürüyor. Fethiye, Menteşe, Yatağan, Milas, Bodrum ve Marmaris’teki vaka artışı korkutuyor. Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında Fethiye, Yatağan, Menteşe’de bazı alanlar kırmızıya döndü. Fethiye Devlet Hastanesi’nde 9’u yoğun bakım olmak üzere tedavi gören hasta sayısı ilk kez 50’ye yükseldi. Günde tespit edilen vaka sayısı 2-3 ortalamasında seyrederken, 1 günde 10 vakaya çıkması korkuttu. Her gün yeni vakaların tespit edildiği, tedavisi tamamlananların da taburcu olduğu öğrenildi. Taburcu olanların sayısında da artış olmasına karşın, yeni vaka sayılarının hızla artması hastanedeki tedavi gören sayısını da yükseltti.

DÜNYADA REKOR ARTIŞ

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 48 milyon 438 bini geçti.

Covid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, dünya genelinde virüs nedeniyle 1 milyon 231 bin 26 kişi yaşamını yitirdi.

Avrupa’da salgının ikinci dalgası başladı. Dünya genelinde ise can kaybı rekoru kırıldı. 4 Kasım tarihinde 571 bin yeni vaka tespit edilirken 9 bin 67 kişi ise hayatını kaybetti.

Vaka sayısı 48 milyon 438 bin 944’e çıkarken, virüs saptanan 34 milyon 674 bin 519 kişi sağlığına kavuştu. Tedavileri devam eden 12 milyon 533 bin 399 hasta bulunuyor.

DÜNYADA GENEL DURUM

En fazla vaka ve ölümün görüldüğü ABD’de 9 milyon 801 bin 355 kişide Covid-19 tespit edildi, salgın nedeniyle 239 bin 829 kişi hayatını kaybetti.

ABD’nin yanı sıra ölü sayısı 10 bini geçen ülkeler ise şöyle sıralandı: “Brezilya (161 bin 170), Hindistan (124 bin 354), Meksika (93 bin 228), İngiltere (47 bin 742), İtalya (39 bin 764), Fransa (38 bin 674), İspanya (38 bin 118), İran (36 bin 579), Peru (34 bin 671), Arjantin (32 bin 520), Kolombiya (32 bin 13), Rusya (29 bin 217),

Güney Afrika (19 bin 585), Şili (14 bin 340), Endonezya (14 bin 259), Ekvador (12 bin 704), Belçika (12 bin 331, Irak (11 bin 128), Almanya (11 bin 28), Türkiye (10 bin 558) ve Kanada (10 bin 331).”

 

MUĞLA’DA DA YENİ KARARLAR ALINDI

Muğla İli Hıfzıssıhha Meclisi Kurul’unun 2020/94 sayılı kararı şöyle:

Koranavirüs (Covid­19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

Bilindiği üzere Covid­19 salgını tüm ülkelerde etkisini göstermeye devam etmekte ve vaka sayılarında ciddi artışlar yaşanmaktadır. Özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde bir yükselme görülmekte olup kişilerin toplu olarak bir araya gelmelerini önlemeye yönelik birçok Avrupa ülkesinde tedbir kararları alınmakta ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır.

Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olasıriskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir.

Bu çerçevede 03.11.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda aşağıdaki kararlar alınmıştır.

  1. Sağlık Bakanlığı “Covid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” ile ilgili İçişleri Bakanlığı Genelgeleri ilebelirlenen kural ve önlemler doğrultusunda yürütülen denetimfaaliyetlerinin, vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunabildiği pazaryeri, market, otogar, toplu ulaşım aracı, cadde/sokak, park ve bahçeler, alışveriş merkezlerigibi yerlerde yoğunlaşmasının sağlanması, bu doğrultuda önümüzdeki 10 günlük süreçteher ilçenin kendine uygun şekilde planlama yaparakbahse konu olandenetimleri gerçekleştirmesine,
  2. Aşağıdaki işyerlerinin en geç saat 22:00’de kapanmalarının sağlanmasına;

­    Evlere paket servis ve gel­al şeklindeki uygulamalar hariç olmak üzere lokanta, restoran, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme­içme yerleri (içkili/içkisiz ayrımı olmaksızın),

­    Kahvehane, kıraathane ve çay ocakları,

­    Berber, kuaför, güzellik merkezi gibi işyerleri,

– Nikah/Düğün salonları,

– Halı sahalar ve spor salonları,

– İnternet kafeler/salonlar ve elektronik oyun yerleri, bilardo salonları ve lunaparklar,

– Tiyatro, sinema ve konser salonları,

– Yüzme havuzu, hamam, kaplıca, sauna vb. yerler,

  1. 26.08.2020 tarih ve 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi doğrultusunda başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere tüm özel sektör (sanayi tesisleri dahil) kuruluşlarında uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerine geçilmesine,

4.Vatandaşlarımızın bu süreçte kalabalık ortamlardan uzak durmaları, zorunlu haller dışında hane halkı dışındaki kişilerle temas etmemeleri ve ev ziyaretlerinden kaçınmaları konularında tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından gerek personeli gerekse vatandaşları bilgilendirici/bilinçlendirici faaliyetlerde bulunulmasına, Bunun için:

– Belediyeler ve kolluk kuvvetleri tarafından, kolluk araçlarınca sesli duyuru sistemleri ile salgınla mücadelede maske, temizlik ve sosyal mesafe kurallarına uyma konusunda belirli aralıklarla anonslar yapılmasına,

– Müftülüklerce konu ile ilgili günün belli aralıklarında cami anonslarının yapılmasının sağlanmasına,

– İlimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızca web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden konu ile ilgili paylaşımlar yapılmasına,

– Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri tarafından vatandaşlarımıza, Covid-19 salgını süresince kalabalık ortamlardan uzak durmaları başta olmak üzere yukarıda belirtilen konularla ilgili bilgilendirme kısa mesajları gönderilmesine,

– Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personele, kurum amirleri tarafından gerek kurum içinde gerekse kurum dışında toplu ortamlardan kaçınmaları, sosyal mesafe ve sosyal izolasyonu sağlamaları hususunda gerekli uyarıların yapılmasına,

  1. Yapılan değerlendirme neticesinde ilimizdeki pozitif ve temaslı vakaların il dışı temas oranının yüksek olduğunun tespit edilmesi nedeniyle, Covid-19 tedbirleri kapsamında ilimiz yol kontrol ve arama noktalarında ve otogarlarda HES Kodu sorgulamasının yapılmasına,

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına; Oy birliği ile karar verilmiştir.” denildi.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*