Vadide ilk lavanta hasadı yapıldı

Vadide ilk lavanta hasadı yapıldı

Yerkesik Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Zeyder’in ev sahipliğinde, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün ortaklığında yürütülen “Tıbbi Aromatik Bitki Vadisi” Projesi ile Menteşe İlçesi, Algı Mahallesinde, kadın üreticiler Öznur Türkoğlu ve Sultan Şanlı Karakoza ‘nin arazisine Ocak ayında dikilen lavantalar törenle hasat edildi.

Törene Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Hüseyin Çiçek, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ve çok sayıda üretici katıldı.

Kadın üreticiler Öznur Türkoğlu ile Sultan Şanlı Karakoza, Algı Mahalle Muhtarı Abdulkadir Bulut ve Zeyder Başkanı Muharrem Kocabaş konuşma yaparak; “Muğla’yı kırsal turizm merkezi durumuna getirecek olan ” Tıbbi Aromatik Bitki Vadisi” projesinin içinde yer almaktan duydukları ve memnuniyeti dile getirerek, proje paydaşlarına teşekkürlerini”  ifade ettiler.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak yaptığı konuşmada; “2020 yılının Ocak ayında Fethiye İncirköy Mahallesinde başlattığımız, içerisinde tıbbi aromatik bitkilerin özütlerinin, ekstrasyon tesislerinin de olduğu, hammadde olarak yağlarını üretebileceğimiz tesis için de Bakanlığımıza sunmuş olduğumuz, Muğla Milletvekillerimiz Sayın Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir’in destekleriyle Bakanlığımızca kabul gördü. Sizlere buradan bir müjde vermek istiyorum. Muğla tüm Türkiye’de Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği anlamında Bakanlığımız tarafından pilot il seçilmiştir. Yani kümelenme çalışması Muğla’da yapılacaktır. Yine ülke genelinde başat rol oynayan birçok ürünümüzün yanında, Muğla için tıbbi aromatik bitki yetiştirilmesi, ilaç ve kozmetik sanayiinde kullanılması için de marka bir il olacağız. Bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu anlamda çalışmalarımıza destek olan başta kooperatiflerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Lavanta hasadımız hayırlı uğurlu olsun.” Dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Hüseyin Çiçek Yaptığı Konuşmada; “Öncelikle vurgulamak isterim, çok yakın zamana kadar üniversitelerin görevi öğrenci almak ve mezun etmekti. Artık bu durum değişti. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın emirleriyle, üniversiteler bulundukları bölgeye kendi yetenekleri ve altyapılarıyla katkı sağlamak zorunda. Biz de bu bağlamda hareket ediyor çevremizle olan ilişkilerimizi buna göre belirliyoruz. Bugün burada hep beraber bir amaç etrafında toplanmış bulunuyoruz. Asıl amacımız kalkınmak, katma değeri yüksek ürünler elde etmek, yenilikçi ürünler üretmek. İşte tam bu noktada Üniversite sizlerle beraber olacak. Biz mevcut olan Araştırma Geliştirme Altyapımızı, analiz altyapımızı ve bilgilerimizi sizlere eğitim vererek paylaşmak istiyoruz. Üreticilerimizin ve girişimcilerimizin yanındayız ve yanında olmaya da devam edeceğiz.” Dedi.

Muğla Ak Parti Milletvekili Yelda Erol Gökcan yaptığı konuşmada; “Bugünün mimarı Öznur ve Sultan kardeşimi tebrik ederek sözlerime başlamak istiyorum. Biliyorsunuz geçtiğimiz yıl Zeytinköy Mahallemizde yangın çıkmıştı. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli ile yerinde incelemelerde bulunmuştuk. Orada kooperatif başkanımız ve kıymetli hanımlarımızın bir talebi olmuştu. Bizden lavanta fidanı istemişlerdi. Sayın Bakanımızın talimatlarıyla bölge Milletvekilleri olarak takip ettik ve 50 bin fidan Muğla’ya geldi. Kıymetli kardeşlerimiz bu kurak tarlalara bu fidanları diktiler ve sonunda bu hasat şenliğinde bir aradayız. Burada olmak benim için çok kıymetli ve çok anlamlı. Tarım ve Orman Bakanlığımız Muğla’yı pilot bölge olarak ilan etti. Muğla denince akla artık sadece deniz, kum ve güneş gelmeyecek. Kırsal turizmi ile de anılarak tercih edilecek. Amacımız sadece bölgemizin hak ettiği yere gelmesi. Köyde duran, evinde oturan özellikle kadınlarımızın istihdama katkı sağlamasını istiyorum. Kadın elinin değdiği her şey çok güzel oluyor. Birazdan hasada geçtiğimizde hep birlikte göreceğiz. Katkı sağlayan ve burada bulunan herkese çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

Ardından tüm konuklarla lavanta hasadı gerçekleştirildi.

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*