Ücretsiz modern okçuluk kursları başladı

Ücretsiz modern okçuluk kursları başladı

Bünyesinde çeşitli branşlarda pek çok amatör sporcu barındıran Fethiye Belediyespor, sıcak yaz günlerini evde geçirmek istemeyen gençler için şimdi de ücretsiz “modern okçuluk kursları” başlatıyor.

Türkiye Okçuluk Federasyonu’nun sertifikalı antrenörlerinden Kartal Cenk Taş ve Dilek Zeybek tarafından verilecek kurslara katılım ücretsiz olacak.

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz antrenör Kartal Cenk Taş özetle şunları söyledi: Covid-19 salgınının tüm dünyayı sardığı bugünlerde, Dünya Sağlık Örgütü ve Olimpiyat Komitesi temassız sporlar arasında ilk tercih olarak okçuluk sporunu tavsiye ediyor.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak isteyen veliler Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Millî Olimpiyat Komitesi’nin resmî web sayfasını inceleyebilirler.

 

NEDEN TEMASSIZ SPOR OKÇULUK?
Sosyal mesafeye uygun hedef ve atış aralıkları koyduğumuz için, sporcularımız kendi malzemelerini başka sporcular ile müşterek kullanmadıkları için, açık alanda, temiz havada terlemeden spor yaptığımız için, beynin iki lobunu birden çalıştıran nadir sporlardan biri olduğu için okçuluk sporunu bütün genç kardeşlerimize tavsiye ediyoruz.

BELEDİYEDEN DESTEK

Geçen Şubat ayında Fethiye Belediye Başkanımız Alim Karaca’yı ziyaret ettiğimizde kendisi Fethiye’de okçuluk sporunun gelişimi için her türlü desteği vereceğini belirtmişti. Fakat maalesef pandemi süreci bütün planlarımızı altüst etti.

Şimdi pandeminin bir ölçüde hafiflemesini göz önüne alarak, fakat tedbiri asla elden bırakmadan ücretsiz modern okçuluk kursları başlatıyoruz.

Ovacık’taki spor kompleksinde, 9-14 yaş grubu için başlatacağımız kurslara Fethiyeli velilerin çocuklarını göndermelerini bekliyoruz.

Çünkü okçuluk beden terbiyesi veren bir spordur. Bu sporu yapan kişi kendi vücuduna hakim olmayı öğrenir. Okçuluk sporu her yaşta insan tarafından rahatlıkla yapılabilir. Stresle baş etmeye yardımcı olur ve eğlencelidir. Kişinin adaptasyonunu ve motivasyonunu güçlendirir.  Sporculara zorlukları yenmeyi, kendisini geliştirmeyi öğretir. Başarıya ve kazanmaya konsantre eder. Kişinin kendi özgüvenini yükseltir. Okçuluk, bir yandan da, amaçlı, planlı, düzenli ve bilimsel çalışmayı öğretir.

Sabretmeyi ve dikkatli olmayı öğretir. En iyi okçu, ilk önce kendisini yenendir. Bu spor, sürekli mücadeleyi, pes etmemeyi ve hiç yılmama yetisini kazandırır. Kişinin zihinsel düşüncesiyle fiziki hareketlerini olumlu yönde geliştirebileceğini gösterir. Doğru nefes almayı sağlar; doğru nefes alırken daha fazla oksijenin beyne akın etmesiyle beynin verimli çalışmasına vesile olur. Vücuda uzun süreli dayanıklılık kazandırır. Kalbin dakikadaki atım sayısını düşürür ve kalbi kuvvetlendirir. El ve ayakların orantılı, doğru kullanılmasını sağlar. İnsana dik bir duruş temin ederek, hareketlerine esneklik ve zarafet kazandırır. Vücut için çok önemli olan büyüme hormonunun (GH) düzenli üretilmesine ve bu hormonun tetiklenmesiyle devreye giren pek çok hormonun da üretilerek vücudun sağlıklı işlemesine yardımcı olur. Kas ve kemik yapısının zamanla zayıflamasını engeller ve hormon üretimine verdiği katkıyla yaşlanmayı geciktirir. Okçuluk sporu stresi kovar, psikolojik rahatlama sağlar.

Kişilerde dikkat ve konsantrasyon gelişimine katkıda bulunur. Eklem ve tendonların, omuz, sırt ve bacak kaslarının kuvvetlenmesini sağlar. Osteoporozun ve Skolyoz (omurga eğriliği)’un tedavisinde önemli rol oynar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.” dedi. Konuyla ilgili olarak 05468005805 numaralı telefondan bilgi alınabiliyor.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*