Türk’e gurur, Yunan’a korku veriyor

Türk’e gurur, Yunan’a korku veriyor

Türkiye’nin Marmaris-Fethiye-Kaş arasında denizde  hidrokarbon araştırmaları başlatılacak olması Yunanistan’ı korkuttu ve panikletti.

Doğu Akdeniz’de Meis ve Rodos adası çevresinde Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan “Navtex” (denizde haberleşme duyurusu) gerginliği sürüyor. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 40’tan fazla Türk savaş gemisinin bölgede olduğunu söyledi.

Türkiye, Rodos ile Meis adası arasını kapsayan bölgede önceki gün Navtex ilan etti. Navtex ilanıyla söz konusu bölgede, Oruç Reis Araştırma Gemisi, Ataman Tedarik Gemisi ve Cengizhan Taşıma gemisinin faaliyet yürüteceği belirtildi.

Yunanistan bunun üzerine donanmasını alarma geçirdi. Aksaz Deniz Üssü’nden Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait çok sayıda savaş gemisi, bölgeye hareket ederken, TSK’ya ait F-16’lar, İHA ve SİHA’lar da Meis Adası çevresinde uçuyor. Yunan savaş uçakları da Meis çevresinde uçuşlarını sürdürüyor. Bölgede hareketli saatler devam ediyor. Önceki gün Fethiye Körfezi’nde demirli olan firkateynler de bölgeye gitti. (Fotoğraflar: Balık Adam)

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*