Tropikal fırtına yön değiştirdi, yağış ihtimali azaldı

Tropikal fırtına yön değiştirdi, yağış ihtimali azaldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden alınan bilgiye göre bölgemizde beklenen yağış ihtimali azaldı. Tropikal fırtına yön değiştirdi.

Daha önce yapılan tahminlerde Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri bölgemizde yağış bekleniyordu. Son tahminlere göre yarın (Pazar) Seydikemer, Köyceğiz, Menteşe, Kavaklıdere gibi ilçelerin yüksek kesimlerinde yağış bekleniyor. Diğer ilçelerde ise yağış beklenmiyor.

Libya açıklarında başlayan ve Yunanistan’ın Mora Yarımadası’na büyük hasar veren tropik fırtına yön değiştirdi ve Ege’de oluşabilecek etkileri de ortadan kalktı.

16 Eylül Çarşamba sabah saatlerinde Libya açıklarında oluşan tropik fırtına etkisini artırarak (Medicane) 2. kategoriden Akdeniz tipi kasırgaya dönüşmüştü. Kasırganın saatte 200 km’ye yakın rüzgar hamleleriyle Yunanistan’ın Mora Yarımadası ve çevresini vurdu ve büyük hasara neden oldu.

Yunanistan üzerinden Türkiye’ye gelme ihtimalide bulunan kasırga son meteorolojik verilere göre yönünü değiştirirken, kasırganın yeni rotasının ise Mora Yarımadasının ardından Girit Adasının güneyine doğru olacağı öngörülüyor.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*