Şube ve öğretmenler kura ile belirlendi

Şube ve öğretmenler kura ile belirlendi

Muğla genelinde bu sene ilkokul 1. sınıfa başlayacak olan ve anasınıflarına ilk defa kayıt yaptıracak olan öğrencilerin şube belirleme kuraları çekildi.

Velilerin büyük bir heyecanla katıldığı kura işlemleri okulların toplantı, konferans, spor salonları ile açık alanlarda sosyal mesafe kurallarına uygun olarak gerçekleşti.

Muğla genelinde bu sene ilkokul 1. Sınıfa başlayacak olan ve anasınıflarına ilk defa kayıt yaptıracak olan öğrencilerin şube belirleme kuraları çekildi. Velilerin büyük bir heyecanla katıldığı kura işlemleri okulların toplantı, konferans, spor salonları ile açık alanlarda sosyal mesafe kurallarına uygun olarak gerçekleşti.

Kura ile şube belirleme işlemleri tüm Muğla’da saat 10.30 da eş zamanlı olarak başladı. İl genelinde 295 resmi İlkokulda 1. Sınıfa başlayacak olan ve 22 Bağımsız Anaokulu ile 278 resmi anasınıfına başlayacak olan toplam 25 bin öğrencinin şubeleri ve öğretmenleri çekilen kuralar ile belirlendi.

Geçtiğimiz Eğitim Öğretim Yılında Türkiye de ilk defa Muğla Milli Eğitim Müdürlüğünün Uygulamaya koyduğu il genelinde şubelerin kura ile belirlenmesi işlemi veliler tarafından taktirle karşılanmıştı. Özellikle okul kayıtlarında yaşanan ve bazı okullarda torpilli sınıflar oluşturulduğu iddialarının önüne geçmek, her çocuğun eşit imkanlarda eğitim görmesini sağlamak adına gerçekleştirilen kuralar ile öğrenciler eğitim öğretim hayatlarına başlamışlardı.

Velilerden ve okullardan gelen olumlu dönüşler sonucunda Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü uygulamaya bu sene de devam ettirdi.  Bu sene ikincisi gerçekleştirilen kura ile şube belirleme işlemleri “Şube Belirleme Komisyonları tarafından” İlkokul 1. sınıf, Anasınıfı, Bağımsız Anaokulu ve Uygulama anasınıflarına yeni kayıt olan öğrencilerin velilerinin huzurunda 13 İlçede eş zamanlı olarak yapıldı. Okulların konferans ve spor salonlarında ve okul bahçelerinde oluşturulan sosyal mesafeli ortamlarında gerçekleşen kura işlemleri ile öğrencilerin şubeleri ve şube öğretmenleri belirlendi

ÖĞRENCİLER YENİ SINIFLARINDA UYUM EĞİTİMİNE ALINACAK

Milli Eğitim Bakanlığının 2020–2021 eğitim öğretim yılı çalışma takvimine göre  okullarda yüz yüze eğitim 21 Eylül 2020 tarihinde başlayacak. Yeni eğitim ve öğretim yılında okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 21-25 Eylül 2020 tarihlerinde uyum eğitimleri gerçekleştirilecek. Öğrencilere, kura ile belirlenen şubelerinde yeni  öğretmenleriyle, okulları hakkında bilgi edinmelerini sağlamak ve yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlamalarına katkıda bulunmak amacıyla uyum eğitimleri verilecek.

İlk ders 21 Eylül’de başlayacak

Ülkemiz genelinde 21 Eylül 2020 Pazartesi Günü okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerimizde çalan ilk ders ziliyle birlikte yüz yüze eğitim başlayacak.

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*