Sertifikalı ilk yardım eğitimleri tamamlandı

Sertifikalı ilk yardım eğitimleri tamamlandı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda, Sağlık Bakanlığı ‘İlk Yardım Yönetmeliği’ kapsamında, ilk defa başvurulanlar için ilk yardım, daha önceden ilk yardım belgesi olanlar içinse yenileme eğitimleri yapıldı.

FTSO Likya Salonu’nda geçen 15-16 Eylül tarihlerinde ilk defa başvuru yapanlar için, 21 Eylül 2020 tarihinde ise daha önceden belge alıp yenilemek isteyenler için ilk yardım eğitimi düzenlendi. Cankurtaran Tıp Hizmetleri hekimleri Dr. Ercan Kit ile Göksal Bulut tarafından verilen teorik ve uygulamalı eğitimlere 24 kişi katıldı. Eğitimde yetişkin, çocuk ve bebeklerde temel yaşam desteği, kanama, yaralanma, yanık, donma, sıcak çarpması, kırık, çıkık, burkulma, bilinç bozuklukları, zehirlenme, hayvan ısırması, yabancı cisim kaçması ve boğulmalarda ilk yardım, hasta/yaralı taşıma teknikleri, OED (Otomatik Eksternal Defibrilatör) cihazı kullanımı konuları anlatıldı. Eğitim sonunda Muğla İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından yazılı ve uygulamalı sınav gerçekleştirilirken başarılı olanlar ‘İlk Yardımcı Sertifikası’ almaya hak kazandı.

İLK YARDIM EĞİTİMİ ALMIŞ PERSONEL BULUNDURMAK ZORUNLU

Sağlık Bakanlığı’nın ‘İlk Yardım Yönetmeliği’ne göre tüm iş yerlerinde, ilk yardım eğitimi almış personel istihdam edilmesi gerekiyor. İlk yardım eğitimi almış personel sayısı iş yerlerinin tehlike sınıfına göre değişiyor. Az tehlikeli sınıfta bulunan iş yerlerinde 20 personele karşılık ilk yardım eğitimi almış 1 personel bulundurulması zorunlu iken, tehlikeli iş yerlerinde 15 personele karşılık 1 personel, çok tehlikeli iş yerlerinde ise 10 personele karşılık 1 personelin bulundurulması gerekiyor. Eğitimde acil sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve yaralıların, ambulans ekipleri olay yerine geline kadar yada bir sağlık kurumuna ulaştırılıncaya kadar geçen sürede, hayatta kalmaları hedefleniyor.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*