Seki (Boğalar) Barajı kaderine terk edildi

Seki (Boğalar) Barajı kaderine terk edildi

2013’te Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından inşasına başlanan ve 2016 yılında bitirilmesi beklenen Boğalar Seki Barajı, kaderine terk edildi. Bölge halkı adeta isyan etti! Boğalar barajı etrafına toplanan yaklaşık 500 çiftçi, barajın kaldığı yerden yapılması için yetkililere haykırdılar.

Seydikemer’in Boğalar Mahallesi’nde yapımına başlanan Seki Barajı, Seki, Temel, Yayla Ceylan, Kınık, Yayla Patlangıç ve Dont mahallelerindeki toplam 34 bin 200 dekar arazinin sulanmasına da katkı sağlayacaktı. Ancak 2013’de inşaatına başlanan çalışmalar, hala sonuca ulaşılamadı. 2017’de tekrar ihale edilmesine rağmen 2019’da bitmesi öngörülen Seki Barajı’nda ilerleme olmaması, vatandaşları da isyan ettirtti.

Bölgeye 51,3 milyon TL katkı sağlayacağı planlanan ancak çalışmaların neredeyse durduğu barajla alakalı, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ve eski CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, CHP Seydikemer İlçe Başkanı Cemil Daydır, Seki Muhtarı Nejdat Özdemir, Boğalar Muhtarı Halil Aydın, Temel Muhtarı Hasan Topal, Fethiye Ziraat Odası Meclis Başkanı Ali Kemal Karadenizli de halkla birlikte alanda hazır bulundu. Alanda herkesin sosyal mesafe kurallarına uyduğu ve herkeste maskenin takılı olduğu da görüldü.

4 GÖZLE YAPILMASINI BEKLİYORUZ
Cumhuriyet Halk Partisi Seydikemer İlçe Başkanı Cemil Daydır, “DSİ Genel Müdürlüğü Muğla İli Seydikemer ilçesinde mümbit toprakların su ile buluşturulması, vatandaşların sulama ve kullanma suyu ihtiyacını karşılama ve derelerin taşkın riskinin azaltılması amacı ile Boğalar –Seki barajı planlanmış ve inşaatına başlanmıştır. Temelden 62 metre yüksekliği olacak, barajda depolanacak su ile Seydikemer ilçesi Seki, Temel, Yayla Ceylan, Kınık, Yayla Patlangıç ve Dont mahallelerini kapsayan 6 mahallede 34 bin 200 dekar arazi sulanacak. Yaklaşık 15bin kişiye tarımsal üretim anlamında katkı sağlayacak baraj, bölgedeki halkın ekonomik seviyesini de yükseltecektir.  Baraj, 2019 birim fiyatlarına göre ülke ekonomisine 51,3 milyon TL katkı sağlayacaktır. Baraj inşaatının 2013 yılında ihale edilip 2016 yılında bitmesi planlanmış bu sürede baraj tamamlanmamıştır. 2017 yılında tekrar ihale edilip 2019 yılında ikinci defa bitirilmesi ön görülmüş yine gerçekleştirilememiştir. Baraj alanında yapılan incelemelerde de beklenen hızda çalışma yapılmadığı görülürken, Türkiye üzerindeki mevsimle değişiklikler dikkate alındığı zaman bölgemizdeki bahçeler kuruyacak, tarımsal üretimdeki verim düşecektir. Yine mevsimle değişiklikler nedeniyle içme suyunun da azaldığı tespit edilmiştir.  Şu anda mevcut ürünlere su yoktur, yeraltı suyumuzda oldukça çekilmiştir. Barajın bitmesi halinde yeraltı suyumuz yükselecek, içme suyumuz artacak cazibeli su kullanılarak enerji tasarrufu yapılacaktır. Çiftçilerimiz yılda iki ürün elde edebilecektir, projenin bir an önce bitirilmesi için ekonomik ve insan yaşamı açısından büyük önem taşımaktadır. Gerekli ödeneğin çıkarılmasını yetki makamlarından bölge halkının beklentisi olarak iletiyoruz. Bölge halkının burayı bayram yerine çevirmesini dört gözle bekliyoruz” dedi.

Sulama Kooperatifi Başkanı Recep Özgen, Barajın 2013 yılında başlandığını ancak yıllardır bu barajda ilerleme olmadığını belirterek, “Devlet büyüklerimize sesleniyoruz, bölgemizin en önemli sorunlarından bir tanesi olan Seki Barajı sorunun çözülmesini bekliyoruz. Yıllardır ihale ediliyor, ama sonuç halen yok. Burada toplanan tüm çiftçimize ve vekillerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Seki Muhtarı Nejdet Özdemir ise, bölgede artık üretimin yapılamayacak kadar düştüğünü söyleyerek, gençlerin ise şehirlere kaydığını ifade etti. Özdemir, “Gençlerimiz şehirlere göç ediyor. Barajımız yok. Yıllardır bu baraj yapılacak diye bekliyoruz. Genç göçünün olması, çiftçinin bitmesi demektir” diye konuştu.

Boğalar Muhtarı Halil Aydın ise, artık ekim yapılamayacak  noktaya gelindiğini şu sözlerle aktardı; “Biz yıllardan bu yana Seki barajının yapılmasını bekliyoruz. 2013’de ve 2017’de iki defa ihale edildi. Ama halen sonuç yok. Çiftçimiz çok zor durumda. Devlet yetkililerinden sorunun çözümünü bekliyoruz”

Temel Muhtarı Hasan Topal da, gençlerin Temel mahallesinden göç ettiğine dikkat çekti. Topal, böyle devam ederse, çiftliğin tamamen bitme noktasına ulaşacağını söyledi ve barajın bir an önce yapılarak hizmete açılmasını istedi.

87 yaşındaki çiftçi Ahmet Avcı adeta isyan ederek, “Yıllardan bu yana Seki Barajı, bölgemizin kanayan yarasıdır. Gençlerimiz göç ediyor. Ekim alanları düştü. Artık üretim eskisi gibi değil. Devletimizin bir an önce barajın yapımını başlatmasını istiyoruz” dedi.

Fethiye Ziraat Odası Meclis Başkanı Ali Kemal Karadenizli ise, 2010 yılından beri bu kanayan yarayı devlet yetkililerine sesleniyoruz. Acilen önlem alınmalıdır. Yoksa bu müdahale yapılmazsa ovamız kuralıkla karşı karşıya kalacaktır” dedi.

ÇİFTÇİ SAYIMIZ DÜŞÜYOR

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin de, “Seydikemer çiftçilerimizin şu anki sorunları memleketimizin tarım politikalarından bağımsız değildir. Çiftçi sayımız düşüyor. Çiftçi yaş ortalamamız 50-50 dolayındadır. Çiftçi acilen toprağa döndürülmelidir. Tarım yasası acilen uygulanmalıdır. Seki barajı çiftçimizim kanayan yarasına derman olacak ve aynı zamanda iş istihdamını da arttıracaktır. 20 yıldır uygulanan tarım politikaları aile çiftçiliğini de bitirmiştir. Çiftimizin maliyetleri artmış, ödenemeyen borçları had safhaya yükselmiştir” dedi.

Girgin konuşmasında hem sokakta hem mecliste halkın yanında olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*