Sayılar arttıkça yasaklar da geliyor

Sayılar arttıkça yasaklar da geliyor

Dünyada Covid-19 vaka sayısı 23 milyonu geçerken iyileşen hasta sayısı da 14 milyon 800 binlerde seyrediyor. Ölen sayısı ise her geçen gün artarak devam ediyor ve 800 bini geçti.

Fethiye Devlet Hastanesi’nde de sayının 29’a yükseldiği öğrenildi. Önümüzdeki günlerde tedbirlerin yanı sıra bazı yasakların da gelmesi bekleniyor. Türkiye genelinde 44 ilde 65 yaş üstü ve eğlence konularında yasaklar başladı.

 

Dünyayı etkisi altına alan Korona virüs pandemisinde Türkiye’de de yükselen sayılar korkutuyor. Fethiye’deki sayı da her geçen gün artıyor. Son alınan bilgilere göre Fethiye Devlet Hastanesi’nde Covid-19 tedavisi gören hasta sayısının 29’a yükseldiği öğrenildi. 9 hastanın test sonucunun pozitif olduğu, 20’sinin ise bütün bulgularının korona gösterdiği ancak test sonuçlarının negatif çıktığı, bu hastalara da pozitifmiş gibi tedavi uygulandığı öğrenildi.

 

1200-1400 ARALIĞINDA SEYREDİYOR

Dünyada 800 binden fazla can alan korona virüs Türkiye’de de can almaya devam ediyor. Günlük can kaybı 19-23 arasında seyrediyor. Bir ara günlük vaka sayısı binin altına düşerken, Kurban Bayramı sürecinde tatilciler ve bayram kutlamalarına katılan, maske, sosyal mesafe ve hijyene dikkat etmeyenlerin yaydığı virüs nedeniyle vaka sayıları yeniden binli rakamların üzerine çıkmaya başladı. Test sayısı da günlük 90 binlerin üzerine çıktı.  Sayıların artması uzmanları endişelendirirken, bazı yasakları ve kısıtlamaları yeniden uygulamaya başlayan il sayısına da her geçen gün yenileri ekleniyor.

 

BAKAN KOCA UYARILARINI SÜRDÜRÜYOR

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, önceki gün sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Tanı konan hasta sayısı, uzun süredir, iyileşenlerden fazla. Kurallara uyulmaması; hastalığa yakalanma, hastalığı bulaştırma, birinin ağır hastalığına yol açma, sağlık hizmetlerinde yoğunluğa neden olma sebebi. Tedbir alalım. Yenilen virüs olacak.” dedi.

 

“AĞIR HASTA SAYIMIZDA ARTIŞ DEVAM EDİYOR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son verilere ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı: “Bugün 80 binden fazla yeni test yapıldı. 1217 yeni hasta tespit edildi. Ağır hasta sayımızda artış devam ediyor. Pnömoni oranı kontrol sınırında seyrediyor. Gücümüz, tedbirlere uyumumuz kadar. Sonunda yenilen virüs olacak.”

 

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI OLAN İL SAYISI 44’E YÜKSELDİ

Yetkinin il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarına verilmesinin ardından kurullar ardı ardına tedbir kararları almaya devam ediyor. Başta 65 yaş ve kronik rahatsızlığı bulunanlar olmak üzere, düğün, nişan, eğlence, toplu yemek organizasyonlarına da kısıtlamalar geliyor. 65 yaş ve üzerine kısıtlamalar getiren il sayısı Çanakkale’nin de katılmasıyla 44’e yükseldi.

Kurban Bayramı sonrası Coronavirüs vakaları artış gösterince valilikler İl Hıfzıssıhha Kurullarını toplayarak tedbir kararları almaya başladı.  Risk grubunda bulunan 65 yaş üstü vatandaşları korumak için kısıtlama kararları alınıyor.  44 ilde 65 yaş üstü vatandaşlara çeşitli kısıtlamalar uygulanmaya başlandı.

Son olarak Çanakkale’de de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara bazı kısıtlamalar getirildi.

Çanakkale’nin de katılmasıyla kısıtlama uygulayan il sayısı 44’e yükseldi. İzmir, Gaziantep, Bolu, Tunceli, Kocaeli, Balıkesir, Niğde, Konya, Giresun, Kilis, Gümüşhane, Denizli, Tekirdağ, Çankırı, Kars, Erzincan, Eskişehir, Mardin, Ordu, Kastamonu, Ankara, Bursa, Kütahya, Batman, Sivas, Manisa, Kırıkkale, Aksaray, Bartın, Elazığ, Kayseri, Şanlıurfa, Yalova, Siirt, Kahramanmaraş, Malatya, Van ve Düzce’de 65 yaş üstü vatandaşlar için kısıtlamalar uygulanıyor. Bu iller arasına son olarak Çanakkale de katıldı.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*