Sarı ve turuncu alarm

Sarı ve turuncu alarm

Kış kendini hissettirmeye başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Ülkemizin batı kıyısı için Edirne’den Muğla’ya SARI, Antalya için ise TURUNCU alarm verdi. Muğla Valiliği de Meteorolojik uyarıda bulundu, vatandaşların olası sel baskını ve fırtınaya karşı dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi. Kurumlar ise teyakkuza geçti.

 

Yurdumuzun batı bölgelerinden başlayan yağışlı hava olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. Bodrum, Köyceğiz, Milas gibi ilçelerde su baskınları yaşanırken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü METEOUYARI’da Edirne’den Muğla’ya Ege kıyıları için SARI, Antalya için ise TURUNCU uyarıda bulundu. Muğla valiliği ve ilçe kaymakamlıkları da Meteoroloji Antalya Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan meteorolojik uyarıyı paylaştı.

Uyarıya göre bölgemizde de şiddetli yağmur, aralıklarla bazı bölgelerde dolu, fırtına, hortum beklendiği belirtildi. Olası sel, fırtına ve hortum olaylarına karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden alınan bilgiye göre yurdumuzun özellikle batı ve iç bölgelerinde yağmur, doğuda kar bekleniyor. 5 günlük tahmin raporuna göre Muğla il geneli 15 Aralık Salı gününe kadar aralıklarla yağış alacak.

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM ŞÖYLE;

Parçalı bulutlu, sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Muğla il genelinde ve Antalya’nın doğu kesimlerinde kuvvetli (20-60 kg/m2) olması beklenmektedir.

HAVA SICAKLIĞI: 1-2 derece azalacak.

RÜZGAR: Güney yönlerden orta kuvvette yağış anında kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek.

 

UYARILAR

Muğla il geneli ve Antalya’ın doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (20-60 kg/m2) sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, küçük çaplı dolu yağışı, hortum gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

 

YEŞİL
Uyarı yapılmasını gerektiren meteorolojik hadise tahmin edilmemektedir.

 

SARI

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

 

TURUNCU

Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

 

KIRMIZI

Hava durumu çok tehlikelidir: Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin edilmektedir. Büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Bu hadiseler çoğu durumda geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit eder. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminler sıklıkla takip edilmelidir.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*