Risk ve sayı artıyor, Fethiye’de sayı 21’e çıktı

Risk ve sayı artıyor, Fethiye’de sayı 21’e çıktı

Bütün uyarılar, denetimler, yasaklar ve tedbirlere rağmen Covird-19 vaka sayısında artış sürüyor. Yurt genelinde olduğu gibi Muğla’da da kovidli hasta sayısının artması korkutuyor. Çok sayıdaki vatandaşın tedbirleri hiçe sayıp uymamalarına ise tepkiler artıyor.  Fethiye’de yine sayı 21’e çıktı

 

Yurt genelinde son 45 günün en yüksek vaka sayısı tespit edilirken, Fethiye’de de sayı yeniden 20’nin üzerine çıktı. Özellikle Kurban Bayramı sürecinde yaşanan tedbirsizlik vaka sayısına yansımaya başladı. Sayının daha da artmasından endişe ediliyor. Bodrum, Milas, Yatağan, Kavaklıdere ve Fethiye’de hızla artan vaka sayısı nedeniyle tedbirler sıkılaştırılıyor. Kavaklıdere ve Yatağan ilçe hıfzıssıhha kurulu kararları gibi diğer ilçelerde de benzer kararları alması bekleniyor.

 

KURALLARA UYANLAR TEPKİLİ

Fethiye’de özellikle eğlence merkezlerinde maske ve sosyal mesafeye uyulmadığını belirten vatandaşlar, “Biz kurallara, tedbirlere uysak ne olacak ki? 1ve 2. Etap Sahil bandında bulunan bazı mekanlarda sosyal mesafeye uyulmuyor. Kordonda yürüyenlerin yanı sıra eğlence mekanlarında oturanlar sosyal mesafe ve maskeye kuralını hiçe sayıyor. Garsonların çoğunda maske yok. Maskesiz servis yapıyorlar. Nedense ne zabıta, ne polis ne de gece bekçisi görünmüyor meydanda.” diye tepki gösterdiler.

TURİZMDE197 MİLYON KİŞİ İŞSİZ KALABİLİR

Dünyanın en büyük turizm firmalarından TUI, haziran ile ağustos ayının başını kapsayan dönemde rezervasyonların 2019’a oranla yüzde 81 düştüğünü açıkladı. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’ne göre sektörde dünya çapında 197 milyon turizm çalışanının işsiz kalması bekleniyor.

 

SON 45 GÜNÜN EN YÜKSEK DEĞERİNE ULAŞILDI

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, son 45 günde corona virüs vaka sayısının en yüksek seviyeye ulaşılmasının sebebinin, tatilde kurallara uyulmaması olduğunu söyledi. Vaka sayısının 14 Temmuz’da binin altına düşmeye başladığını tedbirlere uyulmaması sebebiyle 4 Ağustos’tan itibaren binin üzerinde yeni vakaların görülmeye başlandığına işaret eden Kayıpmaz, “Son 45 günün en yüksek değerine ulaşıldı. Tedbirlerin aksatılması en büyük etken olarak görünüyor.” dedi.

BAKAN KOCA’NIN UYARILARI SÜRÜYOR

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca yine sosyal medyadan yaptığı uyarıda, “Sağlıklı bir yetişkin dakikada ortalama 12 kez nefes alır. Farkında bile olmadan. COVID-19’un akciğerinde pnömoniye yol açtığı hastaysa, bütün enerjisini nefes almak için harcasa bile, bunu başaramaz. Hastaya, onu hayatta tutacak oksijen, zor bir yöntem olan Entübasyonla verilir.” Dedi.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*