Rekor Muğla’da

Rekor Muğla’da

“Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2020-2. Çeyrek Raporu”na göre, 2019 yılının ilk yarısında toplam 505 bin olan konut satışı, 2020 yılının aynı döneminde 624 bin adede ulaşarak yüzde 23,5’lik bir artış sağladı. Türkiye’de metrekareye göre en fazla fiyat artışı yaşanan il ise Muğla oldu. Muğla’da en fazla değer kazanan ilçeler sırasıyla Fethiye, Dalaman, Marmaris, Köyceğiz, Seydikemer oldu

 

%27.04 ARTIŞLA TÜRKİYE REKORU KIRIYOR

Hürriyet Emlak ve www.endeksa.com’dan alınan verilere göre metrekare fiyatlarıyla ilk sırayı Muğla aldı. Muğla konut fiyat artışlarında Türkiye’de ilk sıraya yükseldi. Muğla’da Temmuz 2020 sonu itibarıyla son bir yıl içerisinde satılık konutların fiyatları %27.04 artışla Türkiye rekoru kırıyor.  Metrekare fiyatlarıyla dikkat çeken illerde de ilk sırayı Muğla aldı. Ülke genelinde konut fiyatları en yüksek olan il Muğla, 5.287 TL ortalama metrekare fiyatıyla liste başında yer alırken Muğla’yı, 4.851 TL ile İstanbul, 3.622 TL ile İzmir ve 3.365 TL ile Antalya izledi.

 

Yıllık ortalamalara bakıldığında Temmuz 2020 sonu itibarıyla konut için Muğla’da en fazla değer kazanan ilçeler sırasıyla Fethiye, Dalaman, Marmaris, Köyceğiz, Seydikemer oldu.  Yıllık ortalamalara bakıldığında Temmuz 2020 sonu itibarıyla konut için Muğla’da en fazla değer kaybeden ilçeler sırasıyla Ortaca, Ula, Menteşe, Yatağan ve Milas oldu. Amortisman süreleri dikkate alındığında ise en hızlı geri dönüşe sahip ilçeler sırasıyla Marmaris, Menteşe, Dalaman, Ortaca ve Fethiye olarak belirtildi.

 

İLK YARIDA YAPI RUHSATI VERİLEN BİNA SAYISI YÜZDE 45,5 ARTTI
Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45,5 arttı. Yapı ruhsatı verilen binaların yüz ölçümü yüzde 40,8, değeri yüzde 54,8 ve daire sayısı yüzde 72,9 arttı. Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgelerinde ise bina sayısı yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,6, yüz ölçümü yüzde 32,5, değeri yüzde 27,2, daire sayısı da yüzde 32,1 azaldı.

 

EN HIZLI GERİ DÖNÜŞ ADANA’DA

Emlak endeks verileri, yatırımın geri dönüş zamanlamasını ortaya koyan amortisman süreleri ile ilgili ilginç verileriyle de dikkat çekti. Verilere göre, Türkiye genelinde en kısa amortisman süresine sahip olan il, 6 yılla Adana olurken Adana’yı 10 yıllık ortalama geri dönüş süresiyle Kahramanmaraş izledi. Listede yer alan diğer iller ise; Muğla (12 yıl), Mersin (15 yıl), Van (15 yıl) ve Adıyaman (15 yıl) oldu.

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*