Prof. Ergun Gökova’yı TBMM’ye taşıdı

Prof. Ergun Gökova’yı TBMM’ye taşıdı

İyi Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Gökova Körfezi’nde bazı alanların sitten çıkartılması konusunu TBMM gündemine taşıdı.

Prof. Ergun, “Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.” Diyerek soru önergesi verdi.

İyi Parti Muğla Milletvekili Prof. Ergun; “Basına yansıyan haberlere göre, Muğla ilimizin Marmaris, Milas ve Ula ilçeleri ile Gökova Körfezi’ndeki Doğal Sit Alanlarının statülerinin Bakanlığınız tarafından değiştirildiği iddia edilmektedir. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak da söz konusu alanlarda marina ve başka amaçlar için yapılaşmanın önünün açıldığı belirtilmektedir.

Geçmişteki birçok benzer eylemin sonunda çok sayıda doğal sit alanının doğal vasfını kaybederek ranta kurban edilmiş olması dolayısıyla, iddia edilen bu girişim Muğlalı hemşerilerimiz nezdinde büyük bir endişe yaratmaktadır.

 

Bu çerçevede;

  1. Basına yansıyan söz konusu bölgelerdeki “Kesin Korunacak Hassas Alanlar”ın, “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları”na dönüştürüldüğü ve böylece yapılaşmaya açık hale getirildiği iddiaları doğru mudur?
  2. Bu iddialar doğruysa, Bakanlığınız bu kararları hangi kamu yararına istinaden almıştır?
  3. Bu iddialar doğru ise, söz konusu kararlar alınmadan önce bu bölgelerde yapılacak böyle bir değişikliğin doğal sit alanları üzerindeki etkileri ile ilgili yerel yönetimlerden, sivil toplum kuruluşlarından görüş alınmış mıdır veya üniversitelerden herhangi bir bilimsel etüt talep edilmiş midir?” diye sordu.
Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*