Pınar Gültekin cinayetine tepkiler sürüyor

Pınar Gültekin cinayetine tepkiler sürüyor

Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in vahşice katledilmesinden sonra tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de kadınlara yönelik şiddet ve cinayetlere tepki ve kınama eylemleri gerçekleştiriliyor.

Fethiye Birey Eğitim Kurumları da bir tepki eylemi düzenleyerek kadınlara yönelik şiddet ve cinayetleri kınadı. F

Fethiye Birey Eğitim Kurumlarında gerçekleşen kınama etkinliğinde; okul öğrencileri siyah elbiseler giyerek kadın cinayetlerini kınayan mesajların yazıldığı afişleri üzerlerine etiketlediler. Kınama etkinliğinde; Pınar Gültekin anısına erkek öğrenciler tarafından 27 kız öğrenciye kırmızı karanfil verildi.

“KADINA ŞİDDET UYGULAYIP REZİL İNSAN ÖRNEĞİ OLMAYALIM”

Okul idari merkezinde gerçekleşen kınama etkinliği kurum müdürü Ferhat Yerlice’nin açılış konuşmasıyla başladı. Daha sonra okulun rehber öğretmenlerinden Halide İnan kınama etkinliği ile ilgili  bir konuşma yaptı. Halide İnan konuşmasında “Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet bugün dünyamızda en yaygın, süregelen ve yıkıcı insan hakları ihlalidir. Kadınlara yönelik şiddet tüm dünyada milliyet, etnik köken, nesil ve hiçbir toplum kesimini ayırt etmeksizin gerçekleşmekte, hayatlara mal olmakta ve toplumları parçalamaktadır. Her gün, tüm dünyada 137 kadın, eşleri, sevgilileri veya diğer aile üyeleri tarafından öldürülmektedir. Toplumun tüm üyeleri olarak her birimiz, bu önlenebilir küresel musibeti(uğursuzluğu) durdurmak, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin tüm biçimlerinden arınmış bir toplum oluşturma amacına ulaşmak için yardım edebiliriz. Dünya nüfusunun yarısını temsil eden kadın ve kız çocukları şiddet ve güvensizlikten uzak bir şekilde yaşayana kadar, eşit ve adil bir dünyada yaşadığımızı tam olarak söyleyemeyiz. Türkiye’de kadın cinayetlerine ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete son verme çağrısında bulunan pek çok kurum, organizasyon ve bireylerin yanındayız. Kadına şiddet uygulayıp rezil insan örneği olmayalım. Kadına şiddet, kadınların kaderi olmasın. Birey Eğitim Kurumları ailesi adına kadına şiddettin son kurbanı 27 yaşındaki Pınar Gültekin’ in vahşice katledilişini kınıyorum ve onun anısına kız öğrencilerimize temsili olarak 27 karanfil takdim ediyoruz” dedi.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*