‘Muğla’da taşkın riskini azaltıyoruz’

‘Muğla’da taşkın riskini azaltıyoruz’

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Muğla’ya yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

 

2021 YILINI SULAMADA HAMLE YILI İLAN ETTİK

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ’Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır. ’dedi.

EGE’NİN MÜNBİT TOPRAKLARINI SULAMAYA AÇIYORUZ…

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda inşa edilen 17 adet sulama tesisleri ile 86 Bin 146 dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Böylece Muğla topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 123 Milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

 

163 BİN 679 DEKAR ARAZİDE İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR…

Muğla’mız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 14 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 14 sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 163 Bin 679 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 294 Milyon 622 Bin TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Muğla zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.’ dedi.

 

MUĞLA’MIZA 7 BARAJ VE 3 GÖLET KAZANDIRDIK,

Ege’nin ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Muğla’mızın ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 103 adet tesis ile 3.062.852.534 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,’ Muğla’ya son 18 yılda 7 baraj ve 3 gölet inşa ettik.

İnşaatı Devam Eden 5 Baraj ve 10 Gölet…

Diğer taraftan Muğlalı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Muğla’nın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 5 baraj ile 10 göletin yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

 

MUĞLA’YA MENBA KALİTESİNDE İÇMESUYU…

Diğer taraftan Muğla ili ve ilçelerinde son 18 yılda 5 adet içmesuyu ve arıtma tesisi yaparak, 641 bin 210 kişi için toplam 9,72 m³ içmesuyu temin ettiklerinin altını çizen Genel Müdür Yıldız, İnşaatı devam eden 2 adet içmesuyu tesisini 2021 yılı sonuna kadar tamamlayarak, toplamda 100 Bin kişi için yılda 4,94 milyon m³ içmesuyu temin edilecektir.

 

MUĞLA’DA TAŞKIN RİSKİNİ AZALTIYORUZ

Ayrıca; Muğla İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 62 adet taşkın koruma tesisi ile 68 adet yerleşim yeri ve 22 Bin 125 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 13 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam etmektedir.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*