Marmaris kadınları: “Sizi doğuran biz, bizi öldüren siz”

Marmaris kadınları: “Sizi doğuran biz, bizi öldüren siz”

Marmaris Kent Konseyi Kadın Meclisi, Muğla’da  Pınar Gültekin’in öldürülmesi ile ilgili Atatürk Meydanında bir protesto açıklaması yaptı. Çeşitli tepki sloganlarının olduğu buluşmada, “Sizi Doğuran Biz, Bizi Öldüren Siz” yazılı döviz, dikkatlerden kaçmadı.
CHP Marmaris İlçe Başkanı Zekican Balcı ve yönetim kurulu üyelerinin de katılarak destek verdiği, Marmaris sakinleri ve kadın tatilcilerin ilgi gösterdiği açıklamada konuşmacı Nimet Atbin; cinayetlerin özünde erkek şiddetinin olduğuna dikkat çekerek; “Bir güne daha kadına yönelik şiddetin görünür yüzüyle başladık. Pınar Gültekin’in yaşam hakkı, dövülerek, işkence edilerek, boğularak yakılarak elinden alındı! Pınar’ın yardım çığlığını duyamadık fakat katilin soluğunu ensemizde hissediyoruz. Zeynep Şenpınar’ın çığlığını da duymamıştık. Güleda Cankelin de, Sibel’in, Hatice’nin, Gülşah’ın, Gamze’nin, Nadira’nın, Melahat’in Gülseren’in, Nazlıcan’ın, Sebahat’ın, Hülya’nın, Figen’in, Tuğçe’nin, Kadriye’nin, Şule’nin, Türkan’ın, Gönül’ün, Birgül’ün, Anna’nın… Hiçbirinin seslerini duymadık!


Bugün, bu meydanda erkek şiddetine kurban verdiğimiz kadın arkadaşlarımızın çığlığı olmak için toplandık!
Öldürülüyoruz! Tecavüze uğruyor, şiddete, işkenceye maruz kalıyoruz! Evet zanlılar yakalanıyor fakat yetersiz, caydırıcı olmayan cezalar yüzünden kadınlar öldürülmeye devam ediyor. Giydiğimiz, giymediğimiz, evet dediğimiz, hayır dediğimiz, seviştiğimiz, sevişmediğimiz, sustuğumuz, konuştuğumuz, güldüğümüz için öldürülüyoruz! Tüm bunlar mahkemede hafifletici unsur sayılıyor. Biz kadınlar hayatta kalmak için nasıl mücadele veriyoruz, farkında mısınız?.. Alkol aldıysak tecavüze rızamız olduğu hükmüne varılıyor! Cep telefonu ile çok konuşmamız bile katlimize ferman olabiliyor. Ve bu nedenler de tahrik, ağır tahrik sayılıyor!
Bugün buradan söz veriyoruz ki, Toplumda yer etmiş erkek egemen bakış açısıyla mücadelemiz devam edecek!  Bu mücadeleyi toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayana kadar devam ettireceğiz!” Ata SEVGİ AjansCANKA

 

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*