Kısıtlama yok, tedbir var

Kısıtlama yok, tedbir var

Dünyada etkili olan Covid-19 pandemisi devam ederken, Kurban Bayramı’nda herhangi bir kısıtlama olmadığı, ancak tedbirlerin aksatılmaması gerektiği belirtildi.

Bugün Arefe, yarın Kurban Bayramı. Fethiye, Marmaris, Bodrum gibi turizm merkezlerinin bulunduğu Muğla bu bayramda da doldu. Başta Muğla Valiliği ve Muğla Büyükşehir Belediyesi bayram süresince uygulanacak tedbirleri açıkladı ve tedbirler arttırıldı.

 

BAKAN KOCA AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. Koca, Kurban Bayramı’nda kısıtlamanın gündemde olmadığını söyleyerek alınması gereken tedbirleri tek tek sayıp uyardı. Bakan Koca, ”Bayram sonrası erken dönemde 65 yaş üstüne kısıtlamaları kaldırmak yönünde Bilim Kurulu’nun önerisi var. Bayram sonrası duyurusunu yapmış olacağız” dedi.

 

“KURBAN BAYRAMI HEP BİRLİKTE VERECEĞİMİZ BİR SINAV”

Abdest namazdan hemen öncesine bırakılmamalı evde alınmalıdır. Namaza herkes kendi seccadesiyle gitmelidir. Bu Kurban Bayramı hep birlikte vereceğimiz bir sınavdır. Bütün bayram boyunca dikkat edeceğimiz en kritik hususlardan biri ise şudur: El öpmeyi, el öptürmeyi, tokalaşmayı, sarılıp öpüşmeyi gelecek bayramlara erteleyeceğiz. Kurban Bayramı hep birlikte vereceğimiz bir sınav. Hayatımızda el öpmediğimiz, sarılmadığımız ikinci bayram olarak yer alacak. Yüz yüze ziyaret makbul değil, kutlama telefonla yapılmalı.

 

”BAYRAMDA KISITLAMA GÜNDEMDE YOK”

Bayramda kısıtlama gündemde yok. Ramazan Bayramı’nda uygulanan kısıtlamaların tamamı düşünüldüğünde 10 gün sonraki günlük vaka sayısında yüzde 15 azalma olmuştur. Önceki bayramda elde ettiğimiz sonucu gönüllü kısıtlarla hedefleyelim. İşi ciddiye alalım ki bayram sonrası gözümüz vaka tablosunda olmasın.” uyarısında bulundu.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*