Kandilli 6.9 olarak güncelledi, EMSC 7 olarak veriyor

Kandilli 6.9 olarak güncelledi, EMSC 7 olarak veriyor

AFAD tarafından 6.6 olarak açıklanan deprem Kandilli Rasathanesi tarafından ilk önce 6.8 büyüklüğünde verilirken, ilerleyen saatlerde depremin büyüklüğü 6.9 olarak güncellendi.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) tarafından da büyüklüğü MW=7 olarak açıklanırken, Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) 7.0 olarak duyurdu. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji ve Jeofizik Bölümleri tarafından hazırlanan ön inceleme raporu hazırladı ve uyarıda bulunuldu.

30 Ekim 2020 tarihinde saat 14:51’de İzmir’in güneyinde meydana gelen ve Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) tarafından büyüklüğü MW=7 olarak açıklanan depremle ilgili olarak İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji ve Jeofizik Bölümleri tarafından hazırlanan ön inceleme raporu hazırladı.

Raporda: “30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen MW = 7.0 (EMSC) büyüklüğündeki depremin lokasyonu İzmir ili güneyinde, Sisam (Samos) Adası kuzeyinde, Kuşadası Körfezi içerisindedir. Depremin odak mekanizması çözümü doğu-batı uzanımlı normal faylanmayı işaret etmektedir. Geçmiş dönemlerde de bu lokasyon ve yakın civarında benzer mekanizmaya sahip orta büyüklükte depremler kaydedilmiştir. Bu büyüklükte ve normal faylanma sonucu oluşmuş bir depremden sonra bölgede yoğun sismik aktivitenin izlenmesi ve orta büyüklükte artçı depremlerin gerçekleşmesi sıklıkla rastlanan bir durumdur. Hem vatandaşlarımızın hem de yerel yönetimlerin bu konuya dikkat etmeleri gerekmektedir”

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*