İstifa etti, çiftçi oldu…

İstifa etti, çiftçi oldu…

Milas İlçesinin Derince Mahallesinde yaşayan Enise Soykan, 10 yıldır yaptığı Bankacılık işini bıraktı ve çiftçi oldu…

Özel bir bankanın Tarımsal Krediler Departmanında çalışan Milaslı Enise Soykan, çiftçilere kredi verirken istifa ederek kendisi çiftçilik yapmaya karar verdi. Yaptığı araştırmalar sonucunda Derince Mahallesinde 4 da’lık arazi kiraladı. Bunun 1 da’lık kısmını salep üretimi için hazırladı ve bu hafta dikimlerini gerçekleştirdi.

Genç ve beyaz yakalı bir kadın girişimci olarak hem yeni nesle örnek oluyor, hem üretim yaptığı mahallede yaşayan köylülere iş imkânı sağlayarak istihdam yaratıyor, hem de bölgede ki kadınlarla dayanışma içinde, omuz omuza gerçekleştiriyor. Aynı zamanda 7’den 70’e tarım gönüllüsü olan bir ailenin çocuğu olan Enise Soykan’ın anneannesi Fatma teyze bile salep üretiminin içinde yer alarak, hem boylama hem de tür seçimi yapıyor. Kiraladığı arazinin kalan 3 da’lık kısmında da çilek üretimi yapmak için kolları sıvayan Soykan, tarlada hazırlıklarına toprak tahlili yaptırarak başladı. İl Müdürlüğü olarak üretime devam eden her üreticinin, özellikle de genç kadın girişimcilerin daima yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz.

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce “Itri, Tıbbi, Aromatik ve Boya Bitkilerinin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında İl Müdürlüğümüz ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde, 2015 yılında ilimizde başlatılan salep üretimi, bugün itibariyle 60-65 dekar alana ulaştı. Katma değeri yüksek olması nedeniyle, genellikle ilimizde tohumluk olarak üretimi yapılan Salep’in kg’ı 300 ile 500 TL arasında alıcı buldu. İlimizde 4 çeşit salep üretimi yapılmakta olup, ağırlıklı olarak 2 çeşit üzerinde yoğun olarak üretim yapılmaktadır.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*