İnlice Plajında Bir Gün

İnlice Plajında Bir Gün

İnsan bazı şeylerin tadına geç varıyor,

Öylesine kaçırmışım ki hayatımda,

Hep geçip giderken bir plakada okurdum adını,

İNLİCE PLAJI yazardı.

Oğlum soruyordu,

–  “Baba sen hiç İNLİCE PAJINA gittin mi? Oğlum, ben  hep İnlice Köyü’nü  yeni açılan yoldan kat edip geçerken  solda  İNLİCE PLAJI  diye  yazılı bir tabela   vardı  görürdüm, ama ben   Plaja  gitmedim  dedim.  -Sen Onu görmemişsin,  ama, baba daha ne  plajlar var Fethiye’de, inşallah  bu yaz   kısmet olursa  onları tek, tek beraber   dolaşalım” dedi.

Atladık arabama  direksiyonda oğlum, yanımda eşim  gelinim ve torunum  Lara,  Geçerken çevre yolundan işte İnlice plaj  tabelası dedim ,  ama oğlumun   Eşini  ve torunumu  , Göcek’e  gelinimin bir arkadaşına söz verilmiş olduğu için gelinim ve torunumu ,  arkadaşına bıraktık.  Sonra Yıllardır  gitmediğim   Göcek ‘i  bir baştan bir başa  gezdik öylesine  değişmiş  ki küçük modern bir şehre dönüşmüş . Sonra  yola koyulduk ,  ver elini İnlice Plajı dedik . Dönüşte ana yoldan İnlice Pilajı yazan  tabeladan  ,  sapınca ,  Oğlum – baba işte şimdi  seni   İnlice Plajına götürüyorum   dedi  . Sabah saat henüz  10 du evden çıktığımızda .Malum   bir işkence gibi  hala  sabah 10 a kadar  akşam saat 20 den sonra (  yani  saat 8 ) evde olmak zorundayız.

Bizler  65 yaş üstündekilere   uygulanan   bu yasak  nedendir  ve  sebebi  nedir ?. Bu ne biçim  uygulamadır ? anlamış değiliz !.. Sanki şu  meret  COVİD -19 denilen  bela  saat sabah ona kadar ortalarda yok sabah 10 dan  akşam 20 ye kadar    hiç istifini bozmuyor istirahat ediyor her halde!… Bizler de   tam saat 10 da  sıcaklarda yollara çıkalım havaların iyice ısındığı bu günlerde ,güneş çarpsın ,akşamda çoluk çocuğumuzla   çıkıp dışarıda  bir akçam yemeği bile yiyemeyelim bir dostu göremeyelim   diye  sakın bu yasağı koymuş olmasınlar?   Yasak,  genelde sadece  biz  emekli olanlara  ve  yaşlılara mı?  Yoksa  Devletimiz  şu yaşlılar bir temizlensin onlardan kurtulalım mı  istiyor?   Yoksa   tam tersine  bizleri  koruyor mu?  anlayana aşk olsun!..  Ama  dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir yasak yok!.. .Neyse  gene  üzüntümü dile getirdim!… İnlice  Plajına  gitmek için  yollardayız ne olsa , unutalım gitsin!..

Fethiye’den    15  dakikalık bir uzaklıkta  İnlice Plajı , Göcek dönüşü ,ana yoldan  plaj yoluna  lnlice  Plaj levhasının  yazdığı yerden    giriyoruz  , yolda   yaya olarak  yürüyenler  de var.   şahane  ormanlar arasından asfalt bir yoldan  dağa tırmanıyoruz , aslında tırmanmak değil  bu , sahile   yol alıyoruz.  Manzara öyle  güzel ki , İtalya!da bile  görmediğim muhteşem  güzellik de !.. .Ana yoldan sanırım  bir kilometre mesafeden sonra  İnlice Plajına ulaşıyoruz., Plaj girişinde  Fethiye  Belediyesi  görevlisine  merhaba diyoruz  ..Gazeteci  olduğumuz için bir giriş ücreti ödemiyoruz, park yerine doğru  yöneliyoruz.Park alanında  .sıra , sıra  dizilmiş  yüzlerce araba Var   .Bizde bir arabanın arkasında gölgeye , Park edip yürüyoruz.   Pırıl ,pırıl   tertemiz bir alan. Fethiye Belediyesine ait  bu  tesiste,  İsterseniz   yanınızda getirdiğiniz  etinizi  pişireceğiniz  ,mangal yakma  yeri  var , etrafa ateş  sıçramasın diye ayrıca  yapılmış. İstediğiniz an mangal yakabilirsiniz.Parke döşeli yoldan yürüyoruz.Solda  birkaç  küçük yeşil  bina personel  için yapılmış bunlardan   birisi de  mescit .  Karo döşeli yolda yine solda   iki çeşmeli  iki duş   az  ilerisinde  teremiz  bay bayan tuvaleti  ,ve  bitişik iki soyunma  kabini . Sağda  tertemiz   üstü  hasır örgülü  rahatça  bir şeyler yiyip içebileceğiniz  nefis  bir tesis  bir kafeterya .Plajın  etrafı  masmavi  boyalı   çevre   belirleyen  tahta parmaklıklı çit. Önde  kıpır,kıpır  size  hoş geldiniz  demeye   hazır  7-8 yüz  metreyi  aşan kumsalıyla enfes bir plaj. Kumlar tertemiz , iki  şezlong  görevlisi   en ufak bir çöpü hemen kaldırıyor ve yine  sağda bir  cankurtaran  görevlisi de  hazırda  bekliyor.

Yıllarca  nasılda  bu güzelliği  yaşamamışı nasıl   kaçırmışım.!.. Hayıflanmamak elde değil!!..  Ana  yoldan  Tabelasına bakıp, bakıp  Muğla’ya geçip gitmişim.  İşte şimdi    Fethiye  Belediyesi    İnlice Plajındayım …sahil pırıl, pırıl  deniz   karşımızda, Mavi  deniz ,serin bir rüzgarla  ,küçük  kırık   dalgalarla  kumsalı  sanki okşuyor  Kafeteryada  bir masada oturuyoruz  . Kumlarda  güneşten yanmak için uzananlar,  denizde   yüzenler,  şezlonglarda   uzananlar  tüm sahilde  mavi beyaz  renkli  Algida şemsiyeleri  gölgesinde  yatanlar !…Ben   bu enfes  güzelliğe  baktıkça  dalıp gitmişim  oğlum – baba ,ne zaman yüzeceksin?   hadi al  şortunu kabinde gidip giy, ben de geliyorum deyince,   sanki daldığım uykudan uyanıyorum .,Oğlum -annem  şimdilik   masada   beklesin sonra   biz çıkınca   sen beklersin  annenle biz  yüzeriz dedi. Kabinde  şortları giydik kumlar öylesine  ısınmış ki ayaklarımız  yandı ve mavi  sulara kendimizi  bırakıverdik.

İlk defa  bu sene  denize  böylece  kulaç atmış oldum .Su o kadar  ılıktı  öylesine  çekiciydi ki  iyi ki  bu güzel   doğa harikası  yere gelmişiz dedim.  Tam bir saat kulaç atmışım  canım  çıkmak istemiyor  ama   karnımızda acıktı . Doğru duşa gidiyoruz .  Öylesine  tazyikli  soğuk bir su , duşlar   ister itemez insanı  kendine getiriyor.    Masaya  geldiğimizde  Plajın müdürü sayın Mahmut Çaylı ile  tanışıyoruz   ve  bu güzellik de temiz   pırıl ,pırıl  plajı  Hizmete sunan işletmeden sorumlu müdür  Mahmut Çaylıyla  çayımızı yudumlarken  Fethiye  Belediyemizin  sayın başkanı Alim Karaca’nın kulaklarını çınlatıyoruz. Helal olsun  bu tesisi  böylesine  kaliteli bir şekilde hizmete  sunanlara. Tüm personel  hem çok cana yakın, hem de çok  tutkulu bir şekilde  hizmet veriyorlar. Hepsini içtenlikle  Kutluyorum. İnsan bu  güzellikleri görünce nasıl olur da yazmadan geçebilir?  Samimiyetle    hiç abartmadan yazıyorum  Fethiye Belediyesi  İnlice Plajına   mavi Bayrak  mutlaka  verilmelidir. Her şeyiyle  her bakımdan bunu  hak ediyor.  Fethiye denince  ben hep Katrancı  Koyu , Günlüklü koyu ve ÖLÜ DENİZ  derdim. Elbet de dünyada eşi benzeri olmayan bir yerdir  Ölü Deniz!.. Şimdi  bu güzel doğa harikası İnlice  Plajını  görüp yaşayınca  haydi sizde gidin  görün  ve bu güzellikleri doyasıya yaşayın demekten kendimi alamıyorum..

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*