‘Hastaneler doldu, taştı iddiaları yalan ve kasıtlı’

‘Hastaneler doldu, taştı iddiaları yalan ve kasıtlı’

Son günlerde çıkartılan ve bazı kesimlerce fazla dillendirilmeye başlanan “Hastaneler Covid-19 vakalarıyla doldu, taştı” iddialarının asılsız ve kasıtlı olduğu ortaya çıktı.

Fethiye Devlet Hastanesi’nde de 5’i yoğun bakımda, 14 kişi tedavi altında bulunurken, bunların da pozitif olmadığı, bulguların korona gösterdiği ancak pozitif olmadığı belirtildi. Bu kişilere de pozitifmiş gibi tedavi uygulanıyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da örnek vererek hastanelerin yetersiz ve dolu olmadığını açıkladı.

Fethiye’de pandemi hastanesi ilan edilen Fethiye Devlet Hastanesi ve Esnaf Hastanesi’nin korona hastalarıyla dolduğu, hastaların çevre illere gönderildiği iddia ediliyordu. Alınan bilgiye göre Fethiye Devlet Hastanesi’nde pozitif olmadığı tespit edilen koah ve astım hastası da olan yaşlı 5 kişinin yoğun bakamda olduğu, 9 kişinin de bulguların koronaya benzediği, ancak pozitif çıkmadığı belirtildi. Bu hastalara da korona gibi tedavi uygulandığı öğrenildi. Ancak hastanenin koronalılarla dolup taştığının asılsız olduğu belirtildi.

Fethiye’de olduğu gibi yurt genelinde de buna benzer asılsız iddia ve algı oluşturma iddialarına cevap Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’dan geldi.

İDDİALARA CEVAP BAKAN KOCA’DAN GELDİ

Bakan Koca, twitter’dan yaptığı paylaşımda, “COVID-19 nedeniyle hastaneleri dolu bir ilimiz, hatta kapasitesi tamamen dolu hastanemiz yoktur. İddialar asılsızdır. Bu asılsız iddiaların sahipleri, hastaneler doluymuş gibi tedbir alsın. İddiaların topluma belki bu şekilde yararı olur.

KONYA: Servis yatağı doluluk oranımız %48, yoğun bakım doluluk oranımız %76, ventilatör doluluk oranımız %42. Yüzde yüz doluluk iddiaları, yüzde yüze varan bir kasıt taşımaktadır. Hastalığı önemsiz gösterenlerle hastaneleri çaresiz gösterenlerin iddialarını dikkate almayın.” Dedi.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*