Göksu; “Temiz enerjiyle büyümeye devam”

 Göksu; “Temiz enerjiyle büyümeye devam”

Göksu Solar CEO’su Mehmet Göksu, ilerleyen günlerde elektrikli araçların hayatımıza çok hızlı bir şekilde giriş yapacağını söylüyor. Bu konuda yatırım ve çalışmalarının olduğunu anlatan Göksu: Kendi mühendislik ve yazılım ekibimizle, müşterimizin çatı alanını harita üzerinden seçerek, elektrik faturası tutarını girerek veya son faturasının resmini çekerek çatı alanında ne kadar elektrik üretebileceğini öğrenebileceğiz” dedi.

Solar Enerji, girişimci Mehmet Göksu tarafından, 2013 yılında kuruldu. Şirket, güneş enerjisi yatırımları yapıyor. Hedefinde ise yat, bağ evi ve çiftlik gibi elektriğin olmadığı yerler var. Bu alanların yanı sıra konut, ticari bina ve fabrika gibi şebeke enerjisinin bulunduğu yerlere, daha ekonomik enerji olanağı hizmeti veriyor. Mehmet Göksu, “Müşterilerimize dünyanın en temiz enerji kaynağı güneşten elektrik enerjisi sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Bugün 23 kişiye istihdam sağlayan şirket, teknolojik altyapısı ve geliştirdiği yazılımlarla güneş enerjisi yatırımlarında yeniliklere imza atıyor. Göksu Solar Kurucusu Mehmet Göksu temiz enerji sektöründe yarattığı başarılar sonucunda gelen ödülleri ve hedeflerini paylaştı:

 

ŞİMDİYE KADAR ALDIĞINIZ EN ÖNEMLİ ÖDÜL VE BU ÖDÜLÜN ANLAMINI PAYLAŞIR MISINIZ?

2018 Yılında Ekonomist Dergisi’nin düzenlediği CEO araştırmasında, 40 Yaş Altında En Başarılı 40 CEO ödülünü aldık. Bu ödül ilk kez sahipleri­ni bulmuştu. Bu sebeple bu listeye ilk girenlerin arasında olmanın mut­luluğunu ve onurunu yaşadım. Gösterişli bir ödül töreni düzenlenmişti. Bu törende, kanaat önderi büyüklerimizin genç iş adamlarına yönelik çok güzel konuşmaları oldu. Bu atmosferi yaşamak büyük bir ayrıcalıktı.

 

SON DÖNEMDE HANGİ ÖDÜLLERİ ALDINIZ? BU ÖDÜL­LER HANGİ STRATEJİYLE GELDİ?

Marka başarımızla sıra­sıyla şu ödülleri aldık: 2016 yılında Likya Yıldızları Yılın Genç İşadamı, 2018 Yılında Ekonomist Dergisi’nin yaptığı CEO araştırmasında 2018’in en Başarılı 40 Yaş Altı 40 CEO’su ödülü, 2020 Yılında Muğla’nın Yıldızları Yılın Genç Girişimci İş Adamı Ödülü. Bu ödüller için özel bir stratejim olmadı, fakat ben demek yerine biz demenin gücüne hep inandım.

Ödül almanın şirket stratejisi içindeki yerini paylaşır mısınız? Özellikle çalışanlar için ne ifade ediyor?

Ödül almak bizleri başarıya daha çok özendiriyor. Aslında aldığınız ödülün size yüklediği bir misyon var. Ödülü alır almaz, “Daha iyisini yapabilir miyiz?” diye dü­şünmeye başlıyorsunuz. Bunun yanı sıra liderin ödül alması tüm ekibi motive ediyor diyebilirim.

 

MÜŞTERİ TARAFINDA ÖDÜLLERİN ETKİSİNİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Müşterilerimizin duyduğu güveni aldı­ğınız ödüller taçlandırıyorsunuz. Bu başarı tercihini doğru yapan tüm insanların başarısı olduğu için müşteriler güvenlerini pekiş­tirmek ile kalmıyor, sizin haklı gururunuzu paylaşıyor.

 

ALDIĞINIZ ÖDÜLLERDE SEKTÖRDE NASIL BİR FARK YARATIYORSUNUZ?

Göksu Solar’ı ilk kurduğumuzda kendimize ait enerji üretim yatırımları gerçekleştiriyor­duk. Sonrasında ekipmana ve ekipman üretimine yönelik yatırımlarımız oldu. Bugün güneş enerjisi santrallerinin en temel ekipmanı olan güneş panelini Göksu Solar ken­disi üretiyor. Aslında Göksu Solar çok büyük sermayelerle kurulmadı. Bizim en büyük değerimiz insan yaşamı, insan sermayesi ve müşterilerimizin bize duyduğu güvendi. Temiz enerjiye, faydalarına ve karlılı­ğına inandık.

Sektörümüzde ödül alan başka bir firma hiç duyma­dım. Bu rakiplerimizin biraz canını sıkabilir sanırım, en büyük farkımız bu. İşin şakası bir yana, şu anda Güneş Enerjisi Sistemleri, dünyanın en güvenilir ve en kısa süreli amor­tismana sahip yatırım aracıdır.

HEDEFTEKİ 3 ÖNEMLİ PROJE

DEPO YATIRIMI Müşterilerimizden gelen talepler ve çalışanlarımızın yaptığı AR-GE çalışmaları doğrultusunda enerji depolama alanına yatırım yapmaya başladık. 20 Yıldan fazla ömürlü lityum demir fosfat akülerin üretimiyle ilgili lisans aldık.

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR Ayrıca elektrikli araçlar hayatımıza çok hızlı girecek. Bu konuda da yatırım ve çalışmalarımız mevcut. Büyümek bizim için ürünlerimize ve hizmetlerimize yenilerini eklemek.

DİJİTAL YENİLİK Dijitalleşme çağında bizde müşterilerimize dijital bir yenilik sunduk. Kendi mühendislik ve yazılım ekibimizle, müşterimizin çatı alanını harita üzerinden seçerek, elektrik faturası tutarını girerek veya son faturasının resmini çekerek çatı alanında ne kadar elektrik üretebileceğini, 35 yıllık kazancının ne olacağının fizibilitesini yapan bir uygulama geliştirdik.

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*