‘Göcek’e kıymayın’

‘Göcek’e kıymayın’

Fethiye’nin Göcek Mahallesinde marina işletmeciliği yapan MUÇEV, İskele Mevki’nde imar değişikliğiyle sahil bandındaki iskelenin büyütülerek, 160 tekne kapasitesi daha eklenmesini istedi. Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, bu isteği 30 Temmuz’da ilana çıkarak duyuruda bulundu. Sivil toplum örgütleri bu isteği karşı itirazda bulundu.

Çok sayıda sivil toplum örgütünün karşı çıktığı isteme en büyük tepki Göcek Halk Meclisi’nden geldi. Meclis yönetim kurulu üyesi Melih Ünver sariipekhaber.com’a özel açıklama yaparak, “160 tekne daha eklenmesi Göcek Koyunu bitirir” dedi.

Ünver’in açıklaması şöyle:

“Tüm sahil bandının marina tarafından kullanılacak olması ve çitlerle kapatılması sonucu şu anda yürüyüş yolu ve yeşil alan olarak kullanılan alanlar Göcek halkının erişebileceği yerler olmaktan çıkacak.

Eskiden burada balık tutan halk bu özgürlüğünü kullanamayacak. Halk, denizi çitler ardından izleyecek, esnaf deniz manzarasından mahrum olacak, bu deniz kasabasında yerli ya da tatil için gelmiş olan her insanın deniz ile bağlantısı kesilecek.

Kıyı bandında bir genişleme yapılacak ve sahilde bulunan mevcut restoran ve kafeteryalar ile deniz arasındaki mesafe artacak.”

 

TEKNE TRAFİĞİ OLUMSUZ ETKİLENECEK

Halen Göcek’te faaliyet gösteren toplam 5 marinada (Club Marina, MarinTürk Marina, Skopea Marina, Göcek Muçev Marina, D Marin Marina) toplam tekne bağlama kapasitesi bin 100 tekne. Göcek Muçev Marinada kapasite artırımı sonucu Göcek’te konaklayacak tekne sayısının en az 160 daha artması anlamına geliyor. Mevcut durumda bile Göcek koyunun kaldırabileceğinden fazla tekne bulunduğu göz önüne alındığında söz konusu kapasite artırımı gerek çevresel, gerekse ekonomik açıdan pek çok olumsuz sonucu da beraberinde getireceği de yapılan açıklama içinde bulunuyor.

 

SORUNLAR BERABERİNDE GELECEK

Ünver açıklamasının devamında şu sözlere yer verdi:

Tekne, araç ve insan trafiği, Göcek’teki mevcut sıkışıklık ve alt yapı gibi tüm sorunlar artacak. Göce değerine ciddi zarar verecek.

Artan kalabalık ve kirlilik, Göcek’i Göcek yapan sakin ortamı bozacak, yerli ve yabancı turistlerle beraber, mavi tur misafirlerinin de zaman içerisinde başka tatil yörelerine yönelmesine neden olacak. Orta ve uzun vadede ekonomik açıdan da olumsuz etkileyecek.

Günübirlik tekne, balıkçı ve charter tekneleri akışında azalmalar olacak, belki de zamanla yok olacaktır. ‘Daha çok tekne, daha çok iş’ mantığı ilk bakışta cazip görünse de, bu durum ancak çok kısa bir dönem için geçerli olabilir.

Teknelere transferi sağlayan bot yanaşma yerleri, mavi tur dönüşü teknelerin yolcu indirme ve günü birlik teknelerin buralara yanaşamaması sonucu sahildeki restoran ve işletmeler gelir kaybı yaşayacak.

Mevcut durumda bile ekosistemi korumakta ciddi sorunlar yaşanırken artan kapasite ile sorunlar da kontrol edilemez hale gelecek ve geri dönüşü mümkün olmayan tahribatlara sebep olacak.

Koy içi kirlilik, artan tekne sayısı ile orantılı şekilde artacak ve yıllardan beri teknelerden atık toplama işini gerçekleştiren TURMEPA’nın artan talebi karşılamakta yetersiz kalması durumunda koy geri dönüşü imkansız bir şekilde kirlenecek.

Özet olarak MUCEV iskelesinin büyütülmesi ve kordonun yapılaşmaya açılması Göcek esnafı, Göcek’te yaşayanlar ve Göcek’i tercih eden misafirler açısından olumsuz etkiler doğuracaktır. Bu nedenlerle Muçev Marina tarafından hayata geçirilmek istenen kapasite artırımına Göcek halkı olarak şiddetle karşı çıktığımızı kamuoyu ile paylaşmak isteriz.”

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*