Göcek Tüneli zammına boykot çağrısı!

Göcek Tüneli zammına boykot çağrısı!

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Göcek Tüneli’nin geçiş ücretlerine zam gelmesine tepki göstererek boykot edilmesi çağrısında bulunuldu.

Tinsa İnşaat ve Sanayi Ltd. Şti. tarafından 25 yıllığına Yap-İşlet-Devret modeliyle 13 milyon dolar harcanarak yapılan 2006 yılında hizmete açılan, Göcek Tüneli geçiş ücretlerine zam geldi. Zamma Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak tepki gösterdi. Çolak, “Zamlı Göcek Tüneli’nden geçmeyelim, boykot edelim” dedi.

ANASOL-M Hükümeti olarak bilinen Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Bülent Ecevit tarafından MHP ve ANAP ile kurduğu koalisyon döneminde sözleşmesi yapılan ve temeli atılan, 2006’da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılan Göcek Tüneli ülkemizin ilk ve tek ücretli tüneli olarak biliniyor.

 

GÖCEK TÜNELİ’NİN YENİ FİYATLARI

Dalaman ve Fethiye arasındaki 950 metrelik Göcek Tüneli’nden 2006 yılından itibaren ücret alınıyor. Ocak 2021’den itibaren 9 TL olan otomobil ücreti 12 TL’ye, 15 TL olan minibüs ücreti 20 TL’ye, 20 TL olan otobüs ve kamyon ücreti 25 TL’ye, 30 TL olan TIR geçiş ücreti ise 38 TL’ye çıkartılacak.

 

“HALK SOYULMAKTADIR”

2006 yılında açılan Tünel’den haksız kazanç elde edildiğini vurgulayan Çolak, “Göcek Tüneli’nden Halktan ‘Deli Dumrul’ vergisi alıyorlar, bu haksız kazancı elde edenlere karşı tüneli boykot edelim!” diye çağrıda bulundu. Çolak; “926 metrelik bu kısacık tünelden, açıldığı günden beri vurgun vurmaktalar. Her yıl en az yüzde 30 oranında ve daha fazla yapılan zamlarla Halk soyulmaktadır. Öyle ki, tünele girmeyip üstündeki muhteşem dağ manzaralı yoldan geçen araçlar tünele ödenen paradan daha az yakıt tüketmektedir” dedi.

 

“YERLİ VE YANDAŞ PARABABASINA PEŞKEŞ ÇEKİLEN”

Açıklamasının devamında Çolak, “Yerli ve yandaş para babasına peşkeş çekilen Göcek Tüneli’nde ücretler de nakit olarak alınmaktadır. Fakat tünelin daracık gişesinde tuvalete dahi gidemeden çalışmak zorunda olan işçi kardeşlerimize ise asgari ücretten bir kuruş fazla ücret vermemekteler. Yani tüneli işleten parababasına her yıl elde ettiği haksız kazançları; her türlü mikrop, virüs vb. sağlık risklerine rağmen toplayan emekçiler asgari ücrete talim ettirilmekteler” ifadelerine yer verdi.

 

“HALKA YALAN SÖYLEMEK SUÇTUR”

AKP’li yetkililerin “Göcek Tüneli Ücretsiz Olacak” sözlerini hatırlatan Çolak, “Seçim zamanlarında tünelin parasız olacağı vaadini verenler, seçimler bittikten sonra da bu sözlerini unuttular, her zaman olduğu gibi… Maalesef Emekçi Halkımız da yalancıları görmüyor. Geçmişte AKP’nin eski Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve Muğla eski Milletvekili Ali Boğa da Göcek Tüneli’nin parasız olacağı yalanını söylediler. Ama bırakalım parasız olmayı her yıl katlanarak zam yapmaktalar tünele. Hep söylüyoruz; halka yalan söylemek suçtur.  Ama halkımızın da bu yalancıları görmesi gerekir artık” dedi.

 

“‘DELİ DUMRUL’ VERGİSİ ALIYORLAR”

Çolak açıklamanın devamında, “Önümüzdeki yıldan itibaren Göcek Tüneli geçiş ücretine zam yaparak 9 lira olan otomobil ücretini 12 liraya çıkartacaklar. Bu zammı kim belirliyor? Hangi yasal dayanağı var bu zammın? Belli değil.  Tamamen kafalarına göre “geçenden 30 akçe geçmeyenden döve döve 40 akçe” misali Deli Dumrul vergisi alıyorlar halkımızdan. Dolayısıyla halkımız soyuldukça soyuluyor” ifadelerine yer verdi.

“TÜNEL’DEN GEÇMEYELİM, BOYKOT EDELİM”

Muğlalılara seslenen Çolak, “Buradan tüm emekçi halkımıza sesleniyoruz: Zamlı Göcek Tüneli’nden geçmeyelim, boykot edelim. Tünelin bir ucundan diğer ucuna eski yoldan 5 ya da 6 dakikada gidilebiliniyor. Öyleyse AKP’gillerin tüneli peşkeş çektiği bu vurguncu parababasına haksız kazanç elde ettirmeyelim. Kaldı ki, tünel, köprü, otoyol gibi hizmetler devletin kamusal görevlerindendir. Bu hizmetlerin paralı yapılması, halkı yerli-yabancı parababalarının sömürü ve soygun düzenine kurban ettirilmesidir” dedi.

 

“HKP İKTİDARINDA ÜCRETSİZ OLACAK”

HKP’nin iktidara geldiğinde Göcek Tüneli’nde ücretsiz olacağını vurgulayan Çolak açıklamasını, “AKP’giller; kamu hizmeti olarak devletçe yerine getirilmesi gereken otoyolların, köprülerin, tünellerin yapım ve işletmesini yerli-yabancı tekellere devretmekte. Hal böyle olunca da halkımız geçmediği köprünün, kullanmadığı otoyolun, tünelin parasını ödemekte parababalarına. Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) iktidarında Göcek Tüneli, paralı otoyol, köprü vb. hizmetlerin tamamı ücretsiz olacaktır” diyerek bitirdi.

 

  1. TÜNELİ KARAYOLLARI YAPTIRDI

Daha önce gidiş-geliş tek tönel olarak yapılan tünelin yanına Fethiye-Muğla karayolu duble yol olunca Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ikinci tünel yapıldı. Devlet, yaptırdığı tünelin işletme hakkının da firmaya verilmesine tepkiler artarak devam ediyor.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*