Fethiye’de sigara içilmeyecek cadde, sokak, meydan ve pazarlar belli oldu

Fethiye’de sigara içilmeyecek cadde, sokak, meydan ve pazarlar belli oldu

Fethiye İlçe Hıfzıssıhha Meclisi 13/11/2020 Cuma günü 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 24. maddesine göre ilçe genelinde sigara içilmesi yasaklanan cadde, sokak, meydan ve pazar yerleri belirlendi.

Fethiye İlçe Hıfzıssıhha Meclisi Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat başkanlığında İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 11/11/2020 tarih ve 18579 sayılı “Koronavirüs Ek Tedbileri” konulu Genelgesi hakkında aşağıdaki kararlar alınındı.

“Koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızım kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir karan alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

2020 yılı içerisinde tüm Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılımında/bulaşında son dönemlerde tüm ülkelerde artış yaşandığı görülmektedir, özellikle Avrupa kıtasında bulunan ülkelerde salgının seyrinde çok ciddi yükseliş olduğu ve salgınla mücadele kapsamında birçok yeni tedbir kararlan alınarak uygulamaya geçildiği izlenmektedir.

Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatin her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir.

Bu çerçevede;

 1. İlgili Genelge ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti.

Ancak, özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir.

Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yay ılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır.

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren İlçemizde vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar),Erasta Alışveriş Merkezi, Otogar inme ve binme alanları, Hastanelerin bahçeleri ve tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarının giriş kapısından en az 10(on) metre mesafede sigara içilmemesine; Karar Ekinde bulunan ekli listedeki meydanlarda ve tüm toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilmesine,

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına;

Oybirliği ile karar verilmiştir.

SİGARA İÇME YASAĞI İLE İLGİLİ LİSTE

 1. Fethiye Merkez Hal ve Pazaryeri
 2. Fethiye Merkez Paspatur Çarşısı,
 3. Fethiye Merkez Atatürk Caddesi,
 4. Fethiye Merkez Çarşı Caddesi,
 5. Fethiye Merkez İnönü Bulvarı,
 6. Fethiye Merkez Süleyman Demirel Bulvarı,
 7. Fethiye Merkez, Adnan Menderes Bulvarı,
 8. Fethiye Merkez, Turgut Özal Bulvarı,
 9. Fethiye Merkez Ölüdeniz Caddesi,(Muğla Makası – Ölüdeniz Işıklarına kadar)
 10. Fethiye Merkez Kordon Gezi Yolu,
 11. Fethiye Merkez Cahit Gündüz Caddesi, I., II. ve III. Etap Sahil Bandı,
 12. Fethiye Merkez Beşkaza Meydanı ve Uğur Mumcu Parkı,
 13. Fethiye Merkez Şehit Fethibey Parkı,
 14. Fethiye Merkez Yerguzlar Caddesi,
 15. Fethiye Merkez Dispanser Caddesi, 500-501-502-503 ve 504 Sokakları Kapsayan Butikşehir,
 16. Üzümlü Mahallesi, Çarşı Meydanı,
 17. Göcek Mahallesi, Çarşı Yolu Caddesi,
 18. Ölüdeniz Mahallesi, Çarşı Caddesi,
 19. Ölüdeniz Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi,
 20. Karaçulha Mahallesi, Atatürk Bulvarı,
 21. Çamköy Mahallesi, Alpaslan Türkeş Caddesi,
 22. Çiftlik Mahallesi, Atatürk Bulvarı,
 23. Ayrıca İlçemizde kurulmakta olan tüm semt pazarları;
 24. Fethiye Merkez, Salı Pazarı, (Sah Günleri)
 25. Fethiye Merkez, Üretici Pazarı (Cuma Günleri)
 26. Fethiye Merkez, Patlangıç Pazarı (Cumartesi Günleri)
 27. Fethiye Merkez, Günlükbaşı Pazarı (Pazar Günleri)
 28. Karaçulha Pazarı (Cumartesi günleri)
 29. Çamköy Pazarı (Pazar Günleri)
 30. Göcek Pazarı (Pazar Günleri)
 31. Ölüdeniz Pazarı (Pazartesi Günleri)
 32. Üzümlü Pazarı (Cuma Günleri)
 33. Çiftlik Pazarı (Perşembe Günleri)
 34. Esenköy Pazarı (Pazartesi Günleri)
 35. Nif Pazarı (Cuma Günleri)

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*