Endişe verici, Fethiye’de de sayı arttı

Endişe verici, Fethiye’de de sayı arttı

Dünya genelinde ve özellikle Avrupa’da Covid-19 vaka sayısı hızla artarken, yurdumuzda da vaka sayısı ve korona virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı endişe verici boyutlara ulaştı. Fethiye ve Bodrum’da da vaka sayısı son günlerde 2 katına çıktı.

Fethiye’de 15’e kadar düşen vaka sayısı son günlerde yeniden 9’u yoğun bakım19’u serviste olmak üzere 28’e yükseldi. Tedavileri evde sürenlerin sayısında da ciddi artış var. Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki riskli bölgeler Fethiye’de her geçen gün artıyor. Fethiye’deki mavi alanlar yerini kırmızıya bırakmaya başladı. Bodrum’da da 2 belediye personeli daha Covid-19’a yakalandı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, geçen hafta yapılan meclis toplantısında satın alma birimindeki 2 personelinin covid-19 testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Başkanın bu açıklamasının ardından Bodrum Belediyesi’nde çalışan 2 kişinin daha covid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi.

 

AĞIR HASTA SAYISI ARTIYOR

Türkiye’de son 24 saatte 132 bin 913 Covid-19 testi yapıldı, 2198 kişiye hastalık tanısı konuldu, 75 kişi hayatını kaybetti.  Ağır hasta sayısı 1780 oldu, son 24 saatte 1618 kişinin Covid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 316 bin 8’e yükseldi.

 

FETHİYE’DE 9’U YOĞUN BAKIM, 19’U SERVİSTE 28 HASTA VAR

Dünya ve Avrupa’da olduğu gibi Covid-19 pandemisi ülkemizde de artarak etkisini sürdürmeye devam ediyor. Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymayan duyarsız vatandaşlar tarafından yayılan virüs can almaya da davam ediyor. Yurt genelinde günlük vaka sayısı 2 binin üzerine çıkarken, günlük can kaybı da 60-70 arasında seyrediyor.

Muğla’da da artışlar sürüyor. Fethiye’de geçtiğimiz aylarda vaka sayısı 15’in altına inerken, son günlerde 30’a yaklaştı. Alınan bilgiye göre Fethiye Devlet Hastanesi’nde Covid-19’dan tedavi gören sayısı 9’u yoğun bakım, 19’u serviste olmak üzere 28’e yükseldi. Tedavileri evlerinde süren hasta sayısındaki artış da sürüyor. Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında evlerinde tedavileri sürenler nedeniyle Fethiye’deki riskli bölgeler de artmaya başladı.

BODRUM’DA DA VAKALAR ARTIYOR

Sonbaharın gelmesiyle Avrupa’nın bazı ülkelerinde rekor sayıda günlük vaka sayılarının tespit edilmeye başlandığı koronavirüs pandemisinde, ülkemizde de başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde geçen haftalara göre vaka sayılarında büyük artışlar gözleniyor. Bodrum Yarımadasında ise vakaların özellikle Bodrum Merkezi, Konacık ve Bitez Mahallelerinde yoğunlaştığı gözleniyor. Bodrum Belediyesi’nde görevli 2 personelin daha koronavirüs testinin pozitif çıktığı öğrenildi.

Salgın bölgemizde de etkisini her geçen gün biraz daha fazla hissettiriyor. Salgının başladığı Mart ayından itibaren nüfus hareketliliğinin yoğun olduğu yaz aylarını kontrol altında geçiren ve sağlık sistemi açısından büyük bir sıkıntı yaşamayan Bodrum’da, önümüzdeki haftalarda sorun yaşamamak için tedbirlere uyumda taviz verilmemesi gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar uygulamasında yayınlanan verilere göre, Bodrum Yarımadası’nda şuan itibariyle en riskli bölgelerin Bodrum İlçe Merkezi, Bitez ve Konacık Mahalleleri olduğu, vakaların özellikle bu üç bölgede yoğunlaştığı dikkat çekiyor. Bu bölgelerin ardından ise Göltürkbükü ve Gündoğan Mahalleleri geliyor. Yarımada’nın batı kesimleri ile Ortakent’in ise an itibariyle salgından az etkilenen bölgeler olduğu görülüyor.

 

2 PERSONEL DAHA KORONAVİRÜSE YAKALANDI

Öte yandan Bodrum Belediyesi’nde görevli 2 personelin daha koronavirüs testinin pozitif çıktığı öğrenildi. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, geçen hafta yapılan meclis toplantısında satın alma birimindeki 2 personelinin covid-19 testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Başkanın bu açıklamasının ardından Bodrum Belediyesi’nde çalışan 2 kişinin daha covid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi. Bu personellerin birinin Yapı Kontrol, diğerinin ise Halkla İlişkiler birimlerinde olduğu kaydedildi.

Koronavirüse yakalanan personellerin sağlık durumlarının iyi olduğu, tedavilerine evlerinde devam edildiği öğrenildi.

 

PROF.DR. KARA UYARDI: KAPALI ALANDA 3 DAKİKA YETİYOR

Mevsim değişikliği ile birlikte salgın da hız kazandı, üstelik tehdit her geçen gün büyüyor. Uzmanlara göre karşılıklı konuşma riski artırıyor. Özellikle kapalı mekanda maskesiz ve mesafesiz üç dakikalık konuşma virüsün bulaşması için yeterli. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara mesafesiz konuşulduğunda bulaşma için 3 dakikanın yeterli olduğunu ve kapalı alanda 15 dakika maskesiz kalmanın riskli olduğunu söyledi ve uyarılarda bulundu.

 

AVRUPA’DA CİDDİ ARTIŞ VAR

Dünyanın dört bir yanını etkisine alan yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle ölü ve vaka sayısı her geçen gün artarken, Avrupa ülkeleri, ilkinden daha yıkıcı olan bir ikinci dalgayla boğuşuyor. Almanya, İtalya ve İspanya’nın ardından en yüksek günlük vaka sayısına ulaşan Fransa’da dün 52 bin yeni vaka açıklandı.

BAKAN KOCA İSTANBUL’DAN TÜRKİYE’Yİ UYARDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında İstanbul’da ilçe belediye başkanlarıyla düzenlenen toplantıda, İstanbul’daki salgınla mücadele çalışmaları değerlendirildi.

Toplantının ardından açıklama yapan Bakan Koca şu ifadeleri kullandı: ”Gelinen nokta daha kuralcı ve disiplinli olmamızı zorunlu kılmaktadır. İstanbul’da vaka sayıları Türkiye genelindeki toplam vaka sayılarının yüzde 40’ına ulaşmıştır. Bu tablo ülke ortalamasından en az 2 kat endişe vericidir. Risk mevsim şartları sebebiyle giderek artacaktır. Geçen hafta içinde son bir ayın ortalamasına göre 28 ilçede artış yüzde 50’nin üzerindedir. 11 ilçede artış oranı yüzde 50-60, 10 ilçede yüzde 60-70 arasında 7 ilçede ise artış oranı yüzde 70-80 aralığındadır. Semt pazarları ve alışveriş mekanları riskli. Toplantıda otobüs, metrobüs ve tramvay seferlerine ek seferler konulması, saat düzenlemesi yapılması gündeme getirilmiştir.

 

”DIŞARI ÇIKMA MECBURİYETİ OLMAYANLAR, LÜTFEN EVDE ZAMAN GEÇİRSİN”

Ofise gitmeden yapılması mümkün işlerin uzaktan erişimle evden yapılması kolaylığı sunulmalıdır. Uzun süre gösterdiğimiz başarıyı maalesef sürdüremedik. Nüfusun büyük kısmını oluşturan, riski sabah akşam göğüsleyen işçi, memur çalışan kesimin işe aynı saatte gidip aynı saatte dönmesinin mümkün mertebe önlenmesini amaçlıyoruz. Salgınla savaş tek başına kurumların gücüyle kazanılamaz. Desteğinize daha önce olmadığı kadar ihtiyacımız var. Dışarı çıkma mecburiyeti olmayanlar, lütfen evde zaman geçirsin. Vaka sayılarındaki artıştan daha güçlü bir uyarı düşünemiyoruz. Ekiplerimizle hizmet ve operasyon kapasitemizi gözden geçirdik, güçlüyüz. Memleketten dönenler mutat buluşmalardan kaçınsın. Zorunlu olmadıkça akrabalarla, başka ailelerle bir araya gelmeyin.”

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*