Encümenin kıyağına bir tepki de MUÇEP’ten geldi

Encümenin kıyağına bir tepki de MUÇEP’ten geldi

Fethiye’nin Karagözler Mahallesi’ndeki çocuk parkının önce yeşil alandan çıkartılıp ardından da yanındaki arazi ile birleştirilmesinin yolunun açılmasına tepkiler sürüyor.

Geçen hafta yapılan Fethiye Belediye Meclisi toplantısında tartışmalara neden olan, ardından Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk’ün tepki gösterdiği ve park alanının satışının engellenmesi için ne gerekirse yapılacağını vurgulamasının ardında bir tepki de Muğla Çevre Platformu’ndan (MUÇEP) geldi.

 

ESNAF HASTANESİ’NİN GENEL MÜDÜRÜ’NÜN EŞİNİN ARSASI İLE BİRLEŞTİRİLİYOR

Muğla Çevre Platformu’ndan (MUÇEP) yapılan açıklama şöyle: Fethiye Karagözler’in tek parkı çıkar ilişkileri uğruna feda ediliyor. Çocukların yaklaşık 40 senedir kullandığı park Fethiye Belediyesi Encümen kararı ile Esnaf Hastanesi’nin Genel Müdürü’nün eşinin arsası ile birleştiriliyor.

Fethiye Karagözler’deki çocuk parkı, imar planında ‘Yol Fazlası’ olarak görünmesine rağmen 40 senedir park olarak kullanılıyordu. İmar Kanunun 18. Maddesine göre ‘Yol Fazlası’ olarak görünen parseller, belediyenin kararı ile komşu parsellerle birleştirilebiliyor.

 

CHP’Lİ BELEDİYE ENCÜMENİN GÖZLERİNDEN KAÇMIŞ

Buna rağmen, çocuk parkına sınırı olan 3 tapu sahibinden hiçbirisi bugüne kadar parsel birleştirme için belediyeye başvurmamış.

Ancak İlgili kişinin 2020 yılında parka sınır arsalardan birini satın alması ile işler değişiveriyor. İlgili kişi, Mart 2020’de Belediye’ye başvurarak yol fazlası olarak görünen parselin, kendi arsası ile birleştirilmesini istiyor. Fethiye Belediye Encümeni de yıllardır park olarak kullanılan arsanın birleştirilmesinde hiçbir mahsur görmeyerek hemen onay veriyor. CHP’li Belediye Başkan Yardımcısı’nın 100 metre mesafede oturduğu; CHP’nin en güçlü olduğu yerdeki 40 senelik park bir anda CHP’li belediye encümenin gözlerinden kaçıveriyor.

 

HAZİRAN’DA BELEDİYE ENCÜMENİ TEKRAR ONAY VERİYOR

Fakat Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nde ilgili parselin Belediye’ye değil Hazine’ye ait olduğu ortaya çıkıyor ve birleştirme onaylanmıyor.

İlgili kişi bu kez Hazine (Milli Emlak) üzerinden talebini yeniliyor. Milli Emlak, İmar Yasası Yönetmeliği’ne göre Belediye’den birleştirme işlemi için onay istiyor. Haziran ayında Belediye Encümeni tekrar çocuk parkının yok edilmesinde bir mahsur bulmayarak arsanın birleşmesi işlemini tekrar onaylıyor.

Ama hiç bir şey için geç değil!

Demokrat belediye, katılımcılık, şeffaflık iddiası ile gelen Fethiye Belediyesi, kendi aldığı kararı iptal edip Milli Emlak’a gönderirse işler değişebilir.” denildi.

BELEDİYE’NİN ARANIP YA DA E-POSTA GÖNDERİLMESİ İSTENDİ

MUÇEP’ten yapılan açıklamanın ardında Fethiye Belediyesi’nin aranıp tepki gösterilmesi ya da aşağıdaki e-postanın gönderilmesi istendi. İşte o çağrı:

 

ÇOCUKLARIMIZA YARDIM ET!

1- Belediyeye alttaki e-postayı gönder:

belediyem@fethiye.bel.trmail gönderbelediyem@fethiye.bel.tr

“Karagözlerin Çocuklarına Kıymayın Efendiler! Encümen kararını değiştirin, çocuklara parklarını geri verin.”

2- Doğrudan belediyeyi ara kendin söyle: 0 (252) 614 67 92 (Başkan Yardımcısı veya Plan & Proje Müdürüne ulaş) denilerek Sabahattin Ali’nin bu sözleri paylaşıldı. “Biz istiyoruz ki, bu memlekette yapılan her iş, üç beş kişinin çıkarına değil, bu toprakları dolduran milyonların yararına olsun. Herhangi bir karar alınırken, İzmir’deki ortak tüccar, İstanbul’daki ahbap milyoner değil, bu kararların altında beli bükülen, çoluk çocuk inleyen yığınlar göz önünde tutulsun. Sabahattin Ali”

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*