Dünyanın gözü üzerimizde

Dünyanın gözü üzerimizde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın büyük bir müjde açıklayacağını duyurmasının ardından gözler önce Karadeniz’e çevrildi. Orta ve Batı Karadeniz’de petrol ve doğalgaz bulunduğu yönünde görüşler belirtilirken, son anda İsrail tarafından paylaşılan bir fotoğraf Yunanistan’ı telaşlandırdı ve ABD’nin de en büyük uçak gemilerinden birisini Girit Adası’na konuşlandırması dünyanın gözünü üzerimize çevirmesine neden oldu.

10 Ağustos’ta Fethiye-Kaş, Rodos-Meis dörtgeninde Oruç Reis bölgede sismik araştırmalar yapmış, Yunanistan ile gerginlikler yaşanmasına neden olmuştu. Yapılan yorumlarda Oruç Reis ve diğer araştırma gemilerinin yeterli rezervde enerji kaynağı bulduğu iddiası öne çıkmaya başladı. Kulaklar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamada, gözler ise enerji kaynağı bölgesinde olacak.

ABD ‘YÜZEN ASKERİ ÜSSÜ’NÜ GİRİT’E GÖNDERDİ

Doğu Akdeniz’de (Türkiye’ye göre Batı Akdeniz) Türkiye’nin sismik araştırmalar yapması Fransa’yı yanına alan Yunanistan ile yaşanan gerilimin ardından gözler gölgeye çevrildi. Türkiye bölgedeki haklarını korumakta kararlılığını sürdürürken, araştırma gemilerini ise denizden savaş gemileri, havadan ise F-16, helikopter ve SİHA’lar koruyor. 10 Ağustos’ta Fethiye açıklarında başlayan sismik araştırmaların ardından Oruç Reis Antalya bölgesine doğru araştırmalarını kaydırırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın (21 Ağustos Cuma) büyük bir müjde açıklayacağını duyurmasının ve dün İsrail tarafından Doğu Akdeniz ile ilgili paylaştığı fotoğrafın ardından dünyanın gözü bölgemize çevrildi. Bu süreçte ABD savaş gemisi USS Hershel Woody Williams’ın Yunanistan’ın Girit Adası’na demir atması dikkatleri biraz daha yoğunlaştırdı.

 

TÜRKİYE’NİN YANI SIRA FRANSA, YUNANİSTAN, RUSYA VE ŞİMDİ DE ABD BÖLGEDE

ABD’nin savaş gemisinin Doğu Akdeniz’e demirlemesinden önce Fransa 13 Ağustos’ta Yunan kuvvetleriyle Girit Adası açıklarında eğitim tatbikatı düzenlemiş ve Doğu Akdeniz’e iki fırkateyn göndermişti. Rus donanması da bir fırkateynini bölgeye konuşlandırdı.

İsrail uyduları tarafından paylaşılan bazı fotoğraflar, Yunan Ethnos gazetesi tarafından paylaşıldı ve Yunan medyasında geniş yer buldu.

 

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*