‘Diplomalı üreticiler göç dalgasını tersine çeviriyor’

‘Diplomalı üreticiler göç dalgasını tersine çeviriyor’

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Milas Süt Birliği’nin desteği ile hayvancılık yapmaya başlayan üniversite mezunu genç üreticilerin, aile işletmelerine sahip çıkarak köyden kente olan göç dalgasını tersine çevirdiklerini söyledi.

Bereketli topraklarıyla tarım ve hayvancılık kenti olan Milas’ta, toplam 80 mahallede 3 bin üyeye hizmet veren Milas Süt Birliği, üye odaklı çalışma ve yatırımlarıyla sektörün güvenli limanı olmaya devam ediyor.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Milas’ta aileleri hayvancılıkla uğraşan birçok üniversiteli gencin, okudukları alanlarda çalışmak yerine, Milas Süt Birliği’nin sunduğu destekle hayvancılığı ve tarımı seçtiğini anlattı.

Küçük aile işletmelerinin geleceği açısından “sigorta” görevi gören diplomalı genç üreticilerin, köyden kente olan göç dalgasını Milas ölçeğinde tersine çevirmeyi başardığını söyleyen Başkan Gezgin, “Birliğimizin ortaya koyduğu model, sürdürülebilir hayvancılık, kaliteli süt ve et üretimi açısından çok önemli. En önemli gelişmelerden birisi de Birliğimizin üyesine sunduğu hizmetle, alt yapı yatırımlarıyla, eğitimlerle artık hayvancılık bir meslek ve geçim alanı olarak, üniversite mezunu gençlerimizin dikkatini çekiyor. Bu durum örgütlü üretim yapan üyelerimizin, bilinçli bir tarım ve hayvancılık yaparak, herkese örnek olduğunu da gösteriyor. Türk tarımının ve hayvancılığının geleceği eğitimde ve gençler üreticilerde… Bu bilinçle hayvancılığa merakı olan üniversite mezunu gençleri, teşvik ediyoruz. Bu sayede birçok üniversite mezunu genç, Birliğimiz çatısı altında hayvancılılık yaparak, geçimini sağlıyor. Tüm üyelerimizin başarısı, bizleri gururlandırıyor.” dedi.

DİPLOMALI GENÇ ÜRETİCİLER GELECEĞE GÜVENLE BAKIYOR

Milas Süt Birliği’nin diplomalı genç üreticileri, aile işletmelerinin dününü, bugününü ve hayvancılık alanındaki hedeflerini anlattı.

2011 yılında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde Arkeoloji Bölümü’nden mezun olan Mehmet Oruç, bir dönem okuduğu bölümle ilgili alanlarda çalıştıktan sonra ani bir kararla, Milas’a bağlı Çamovalı köyündeki aile işletmesinde hayvancılığa başlayan üreticilerden birisi…

Milas Süt Birliği’nin tavsiyesiyle hayvancılığa başladığını anlatan Oruç, geleceği tarım ve hayvancılıkta gördüğünü belirterek şunları kaydetti: “Mezun olduktan sonra 2011-2016 yılları arasında Türkiye’de farklı bölgelerde; Adana, Urfa, İstanbul gibi pek çok şehirde kazı alanlarında çalıştım. Düzenli bir yer ve gelir arayışları beni düşündürmeye başlamıştı. Tabi bizde baba mesleği hayvancılık… Milas Süt Birliği yöneticilerinin tavsiyesi ile 2016’da okuduğum bölümle ilgili kariyerimi bitirdim ve aile işletmemizde hayvancılık ve süt üretimi işine başladım. Şuan tek geçim kaynağı olarak hayvancılık yapıyorum.”

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*