Dikkat!. Alkollü sürücü çıkabilir

Dikkat!. Alkollü sürücü çıkabilir

Polis, son günlerde trafikte alkol ve uyuşturucu denetimlerini arttırdı. Yapılan denetimde 579 sürücünün alkol etkisinde, 4 sürücünün ise uyuşturucu ve uyarıcı madde etkisinde araç kullandığı tespit edildi.  10 ayda 138.491 sürücünün alkol etkisinde, 320 sürücünün ise uyuşturucu etkisinde araç kullandığı tespit edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgide; “2020 yılının ilk 10 aylık döneminde polis sorumluluk alanlarında yapılan trafik denetimlerinde 138.491 sürücünün alkol etkisinde, 320 sürücünün ise uyuşturucu/uyarıcı madde etkisinde araç kullandığı, aynı dönemde meydana gelen ölümlü veya yaralanmalı trafik kazalarında sürücülere verilen ihlallerin %1,2’sini ise alkollü olarak araç kullanmanın oluşturduğu tespit edilmiştir.

Trafik güvenliğini sağlamak ve alkol etkisinde araç kullanımı kaynaklı trafik kazalarını önlemek amacıyla 19-20 Kasım 2020 tarihlerinde ülke genelinde “Alkol ve Uyuşturucu/Uyarıcı Madde Kullanımını Önlemeye” yönelik özel denetim gerçekleştirildi.

Yapılan denetimlerde 30.596 araç/sürücü denetlendi. 579 sürücünün alkol etkisinde, 4 sürücünün ise uyuşturucu ve uyarıcı madde etkisinde araç kullandığı tespit edildi.

Eksikliği görülen 507 araç trafikten men edilmiş ve 511 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı.

Türk Polis Teşkilatı olarak sürücülerin hem kendilerinin hem de diğer yol kullanıcılarının can güvenliklerini sağlamak için alkol ve uyuşturucu etkisinde araç kullanmamaları ve diğer trafik kurallarına uymaları hatırlatılır, denetimlerin devam edeceği kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*