Çinli heyet Fethiye’de hafif raylı sistem için görüşme yaptı

Çinli heyet Fethiye’de hafif raylı sistem için görüşme yaptı

1979 yılında Çin’in Pekin şehrinde kurulan otoyollar, demiryolları, köprüler, limanlar ve tüneller gibi küresel inşaat mühendisliği ve inşaat projelerine imza atan China Road and Bridge Corporation (CRBC) şirketi Türkiye Şubesi Genel Müdürü Li Juguang, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve ilgili birim amirleriyle bir araya geldi.

Fethiye’ye yapılması planlanan hafif raylı sistem için ön görüşme toplantısında CRBC şirketi yetkilileri dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdikleri proje hakkında bilgiler aktardılar. Türkiye’de İzmir Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içerisinde olduklarını da söyleyen yetkililer, Fethiye için düşünülen hafif raylı sistem projesi için fizibilite çalışması yapacaklarını, belediye daire amirleriyle de görüşerek çalışmayı proje bazında hazırlamak istediklerini ifade ettiler.

China Road and Bridge Corporation Genel Müdürü Li Juguang, “Alt yapı çalışmaları ve hafif raylı sistem için ön görüşme için buradayız. Fethiye’de olmaktan çok mutluyuz. İlk defa Fethiye’ye geliyoruz. Fizibilite çalışması için görüşmeler yapıyoruz” dedi.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, Fethiye’ye daha önce deprem konusunda Yoshinori Moriwaki’yi önceden Fethiye’de ağırladıklarını ve önemli bilgiler aldıklarını söyledi. Seçimlerden önce halka söyledikleri bir hafif raylı sistem projesini için görüşmeler yaptıklarını belirten Karaca, “Bölge koşullarına uygun olduğu ve finans ile ilgili sorunları çözdükten sonra böyle bir projeyi gerçekleştirmek istediğimizi söylemiştik. Uzman mühendis arkadaşlar tarafından görüşmelerimiz sürüyor. Konusuna hakim bir firma ile görüşüyoruz. Dünyada birçok yatırımları var. Bu süreçte fizibilite çalışmaları sürecek. Pandemiden dolayı ciddi bir gelir kaybımız var. Biz en azından yap-işlet-devret modeliyle yapılabilinirse, UKOME ve Ulaştırma Bakanlığı işbirliğinde bu güzel projeyi hayata geçirmek isteriz” dedi.

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*