CHP’liler: ‘Seki Barajı kaderine terk edildi’, Ak Partililer: ‘İnşaat devam ediyor’

CHP’liler: ‘Seki Barajı kaderine terk edildi’, Ak Partililer: ‘İnşaat devam ediyor’

Dün bölgede köylülerle eylem yapan CHP’li Milletvekili Süleyman Girgin, barajda inşaatın durduğu ve kaderine terk edildiğini söylerken, Ak Partili Milletvekilleri Gökcan ve Demir, Seki (Boğalar) Barajı’nda inşaatın devam ettiğini açıkladılar.

CHP Seydikemer İlçe Başkanlığı’nın organizesi ile önceki gün Seki Barajı’nda inşaatın durduğu iddiasıyla eylem yapılmış, eyleme CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin de katılmış ve barajda inşaatın durduğunu söylemişti. Hemen ardından AK Parti Muğla Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz ve Demir‘den Seki Barajı açıklaması geldi.

AK Parti Muğla Milletvekilleri Gökcan ve Demir: Seki Barajı’nın sondaj ve inşaat çalışmaları devam ediyor.

Gökcan ve  Demir Seki Barajı  ile ilgili olarak yaptıkları açıklamada, eğitim, sağlık, spor, gençlik, aile, ulaşım gibi  bir çok alanda yaptıkları yatırımlara sulama, gölet, baraj ve tarımsal alanda  da devam ettikleri belirterek; son günlerde gündeme getirilen Seki Barajı’nın kaderine bırakıldığı şeklindeki açıklamaların doğru olmadığını ifade ettiler.

AK Parti Muğla Milletvekilleri Gökcan ve Demir;  Seki Barajı’nda sondaj çalışmalarının ve inşaatın devam etiğini belirterek şu açıklamayı yaptılar: “Muğla ili Seydikemer İlçesi Seki Beldesinin 4 km kuzeyinde Seki Çayı üzerinde inşa edilen ve 34.200 dekar araziyi sulayacak olan barajın sol sahil gövde sıyırma kazısı tamamlanmıştır. Rölekasyon-1 yolu imalatı tamamlanarak Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiştir. Derivasyon Tünelinde, beton dökümü, iksa işleri ve enjeksiyon işleri tamamlanmıştır. Rölekasyon-2 ve Rölekasyon-3 yollarının sathi kaplama çalışmaları da tamamlanmıştır. Rölekasyon-3 yolunda oto korkuluk çalışmaları bitmiş ve  Seydikemer Belediyesi’ne devredilmiştir. Rölekasyon-2’deki köprü ayakları da tamamlanmıştır.

Dolu savak kazıları sırasında heyelan oluştuğundan; kazı çalışmalarına ara verilmiştir. Revize proje çalışmaları devam etmektedir. 1.869,50 metre temel sondaj imalatları tamamlanmıştır. İlave temel sondaj imalatları raporu hazırlanmıştır.

Barajla ilgili olarak; 2020 Yılı Sene Başı Ödeneği 3.499.999,00 –TL’dir.  Toplam harcama 9.785.647,07 –TL’dir. 2020 yılı Harcaması ise 1.114.398,07 –TL’dir.

Milletvekilleri Gökcan ve Demir;  Seki Ovası’nda sulama için toplulaştırma çalışmalarının da devam ettiğini belirterek; “ Toplulaşma işleri bittikten sonra sulama inşaatı ihalesi de yapılacaktır. Bununla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca Seki Barajı inşaatı kapsamında Boğalar Köyü için büyük önem arz eden Seki Çayı üzerindeki Köprü inşaatında çalışmalar da sürmekte olup,  yıl sonuna kadar hizmete sunulacaktır” dedi.

Gökcan ve Demir Bakanlık nezdinde yapılan girişimler sonucu kazandırılan yatırımların devam edeceğini ifade ederek, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye ve Bakanlık bürokratlarına teşekkür ettiklerini belirttiler.

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*