CHP’li Girgin, “Baraj 2016’da tamamlanacak dendi hala yarısı bitmedi!”

CHP’li Girgin, “Baraj 2016’da tamamlanacak dendi hala yarısı bitmedi!”

CHP Muğla Milletvekli Süleyman Girgin, Seydikemer ilçesinde 2013 yılında temeli atılan Boğalar-Seki Barajı’nın hala neden tamamlanmadığına dair, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle bir yazılı soru önergesi verdi. Baraj tamamlanınca, depolanacak su ile Seydikemer İlçesi Seki, Temel, Yaylaceylan, Kınık, Yayla Patlangıç ve (kısmen) Dont Mahallelerini kapsayan 6 mahallede 34 bin 200 dekar arazinin sulanacağı ve bölgede geçimini tarımda sağlayan 10.000 nüfusa hizmet edeceğini belirten Girgin “Seydikemer çiftçilerini daha ne kadar mağdur edeceksiniz?” dedi.

Girgin açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Boğalar Seki Barajı’nın temeli, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından 2013 yılında temeli atılmıştır. 2016 yılında bitirilmesi hedeflenen baraj inşaatı 2020 yılına gelmemize rağmen hala tamamlanamamış ve yaşamlarını büyük oranda tarım ve hayvancılıkla kazanan bölge insanımız için büyük bir hayal kırıklığına neden olmuştur. Bu baraj, Muğlamızın verimli toprakların su ile buluşturulmasını, vatandaşların tarımsal sulama ve kullanma suyu ihtiyacının teminini ve derelerdeki taşkın riskinin azaltılmasını sağlayacaktı. Oysa şu ana kadar beklenen ilerleme sağlanamadı. Halkımızın ve çiftçilerimizin ihtiyaçlarını plansız, temelsiz, günübirlik ihtiyaçlar ekseninde ele alan anlayış, tüm Türkiye’de mağduriyet yarattığı gibi Seydikemer’de de yaratmıştır.”

 

DAHA ÖNCE SORDUK “HEYELANLAR NEDENİYLE GECİKTİ” DEDİNİZ, NASIL BİR ÇÖZÜM BULDUNUZ?

Daha önce de bu konuda soru önergesi verdiğini belirten Girgin, “Geçen sene, Boğalar-Seki Barajı’nın gecikmesine dair verdiğimiz soru önergesine yanıtında Bakan Pakdemirli, iş esnasında öngörülemeyen jeolojik sebeplerden dolayı heyelanlar oluştuğunu ve bu durumun işin planlanan sürede bitirilmesini engellediğini belirtmiş, “Mayıs 2017’de baraj inşaatının fiziki olarak %41’i tamamlanmıştır” demişti. Oysa, daha önce 2016’da bitirileceği açıklanmıştı.” diyerek, şu soruları sordu: “Velev ki beklenmedik nedenlerle, gecikmeler oluşmuşsa, buna dair kamuoyu neden bilgilendirilmiyor? Daha önce sorduk “heyelanlar nedeniyle gecikti” dediniz, nasıl bir çözüm buldunuz? Ortaya çıkan beklenmedik sorunlarla nasıl baş edildiği konusunda halkımıza neden bilgi verilmiyor? Bu barajı biz vergilerimizle finanse etmiyor muyuz? Akıbeti hakkında neden bilgi sahibi değiliz?”

 

BOĞALAR-SEKİ BARAJI’NIN PLANLANAN HİZMETE AÇILMA TARİHİ NEDİR?

“Proje acilen tamamlanmalıdır” diyen Girgin, “baraj vatandaşlara iş imkânı yaratacak, tarım ve hayvancılığın gelişmesine katkı sağlayacak, bölgede taşkın zararlarını önleyecek ve boşa akmakta olan yüzey suyundan azami derecede faydalanmamıza hizmet edecektir. Proje ile yeraltı suyu kullanımı azalacak, bireysel pompaj sulamaları yerine cazibeli sulama veya toplu basınçlı sulama sistemlerine geçilmesi sonucu, kullanılan enerjiden tasarruf edilecektir. Bu yolla üretim maliyetlerinin düşürülmesi, su depolama kapasitesinin arttırılması ve mevsimsel yağmur sularının değerlendirilmesi sağlanacaktır. Bu gibi nedenlerle, Boğalar-Seki Barajı konusunda Tarım ve Orman Bakanlığı’nı sorumlu davranmaya ve gerekli hassasiyeti göstermeye davet ediyorum” dedi.

Girgin verdiği yazılı soru önergesinde şu soruları sordu:

1) 2013 Yılında temeli atılarak 2016 tarihinde bitirilmesi planlanan Boğalar Seki Barajı’nın inşaatı 2020 yılına gelinmesine rağmen neden tamamlanamamıştır?

2) Daha önce gerekçe olarak gösterilen “öngörülemeyen jeolojik sebeplerden dolayı oluşan heyelanlar” sorunu çözülmüş müdür? Çözülmemiş ise çözülmesi için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?

3) Boğalar Seki Barajı için Bakanlığınız tarafından planlanan tamamlanma ve hizmete açılma tarihi nedir?” diye sordu.

 

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*