CHP Muğla Büyükşehir’de komisyon başkanlığını Cumhur İttifakı’na kaptırdı

CHP Muğla Büyükşehir’de komisyon başkanlığını Cumhur İttifakı’na kaptırdı

CHP’li bir meclis üyesinin vefatı, bir üyenin toplantı ve seçime katılmaması, İyi Partili üyenin de Cumhur İttifakı lehine oy kullanması sonrası CHP Muğla Büyükşehir’de komisyon başkanlığını Cumhur İttifakı’na kaptırdı.

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisinde CHP Ula Meclis Üyesi Fikret Uzunhasan’ın vefatı üzerine 7 kişilik komisyon üyeliği CHP’nin önerisi ile 9’a çıkarılmak istendi. Muğla AK Parti sözcüsü Hürol Önder’n yeniden oylama istemesi üzerine Meclis toplantısına katılmayan Fethiye CHP Üyesi Mürüvvet Başıhoş’un eksikliği nedeniyle 33’e karşı 34 oy ile AK Parti Grubu’nun istediği oldu.

Meclis Komisyon üyeliği bu durumda 4’e 3 olarak çoğunluk Ak Parti Grubu’na geçti.

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete yazılı bir açıklama yaptı. Başkan Mete açıklamasında; “Yerel seçimlerin hemen ardından siyasi partilerin meclis üyesi sayılarına, İyi Parti’den seçilen bir üyenin meclis üyeliğinden istifa ettirilip yerine CHP’li bir meclis üyesinin getirilmesi ile seçimde oluşan meclis aritmetiği bu müdahale ile değiştirilmiş MHP’nin gurup kurması ve komisyonlara üye vermesi engellenmiş, 7 olan komisyon üye sayılarının 3 CHP, 3 AK Parti 1 MHP olarak oluşması engellenmiş, 4 CHP, 3 Ak Parti olarak oluşması sağlanmış ve doğal olarak komisyon başkanları CHP’li üyelerden seçilmişti.

Ula ilçesi CHP Büyük Şehir Belediye Meclis üyesi Fikret Uzunhasan’nın vefatı ve yerine Ak Partili Biray Taşkesiği’nin gelmesi ile Meclis aritmetiği yeniden değişmiş ve MHP’nin gurup kurup komisyonlara üye vermesinin önü açılmış oldu. Böylece 7 komisyon üyesinin 3 CHP, 3 Ak Parti ve 1 MHP olacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerekecekti.

Salı günü Köyceğiz’de MHP İl Başkanı Sayın Mehmet Korkmaz, belediye başkanlarımız ve Cumhur ittifakı Meclis üyelerimizle yaptığımız toplantıda bu durumu görüşmüş ve bugünkü meclis toplantının önemine işaret etmiştik.

Bugünkü meclis toplantısında CHP Gurubu gündemde olmamasına rağmen bugüne kadar 7 olan komisyon üyesi sayısını 9’a çıkarmayı teklif ederek komisyon çoğunluğunu yeniden ele geçirmek için önerge vermiştir.

İyi Parti üyesi 3 Meclis üyesi bu ayak oyununa onurlu bir duruş göstererek hayır demiş ve yapılan oylamada CHP gurubunun bu önerisi Ak Parti MHP ve İyi Partin’in oyları İle 33’e karşı 34 oyla reddedilmiştir.

Meclis komisyon sayıları 7 olarak kalmış 3 Ak Parti 1 MHP ve 3 CHP olarak gerçekleşmiştir.

Böylece komisyon başkanları Cumhur İttifakı’nın belirleyeceği üyelerden oluşacaktır.

Cumhur İttifakı Meclis üyelerine ve bu onurlu desteklerinden dolayı İyi Parti Meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Muğla’mıza hayırlı olsun.” dedi.

 

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*