BEKLENEN KISITLAMALAR GELDİ

BEKLENEN KISITLAMALAR GELDİ

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Dünyayı etkisi altına alın, ülkemizde de artan vaka ve ölümler nedeniyle ek tedbirler alındı, yasak ve kısıtlamalar getirildi. “Çok daha tedbirli ve dikkatli olmamız gerekiyor” diyen Erdoğan, “Salgın tedbirlerine harfiyen uyulmasını istiyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında toplanan bilim kurulunun tavsiye kararlarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan kabineyi topladı, kamuoyunca beklenen ek kısıtlama ve tedbirleri açıkladı. Aralarına Muğla’nın da bulunduğu yüze yüze varan vaka ve ölüm artışlarının yaşandığı 15 il başta olmak üzere üst üste yayınlanan genelgelerin arından yeni kısıtlama ve yasaklar gelmeye devam ediyor.

 

83 MİLYON HEP BİRLİKTE SEFERBERLİK RUHUYLA HAREKET ETMELİYİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kabine toplantımızın ilk ve en önemli konusu korona virüs salgınındaki gelişmelerdi. Salgın maalesef ülkemizde de etkili oluyor. Vaka sayılarının 30 bine dayanmış olması hepimizin çok daha dikkatli ve sabırlı davranması gerektiğini gösteriyor.

Vatandaşlarımızdan ricam öncelikle TAMAM diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafe kurallarına en sıkı şekilde riayet etmeleridir. Salgın tedbirlerine de harfiyen uyulmasını bekliyoruz. Tüm vatandaşlarımızın salgın tehdit olmaktan çıkana kadar mecbur kalmadıktan kalabalığa karışmamalarını istiyoruz. Henüz kesin tedavisi bulunamayan salgına karşı en etkili tedbir kendimizi korumaktadır.

Mevsim itibariyle soğuk algınlığı ve gribin de artması sağlık sistemimizdeki yükü ağırlaştırmıştır. Hastanelerimizdeki doluluk oranlarını ne kadar aşağıda tutabilirsek salgınla mücadelede kendimizi o derece güvende hissederiz.

Nice mücadelelerden algının akıyla çıkan Türkiye salgın karşısında verdiği mücadeleyi de Allah’ın izniyle mutlaka kazanacaktır. Aşı sürecinin de başlamasıyla kontrollü ve yönetilmesi daha kolay mücadeleye gireceğiz.

Aşı konusunda dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İlk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yapmış bulunuyoruz. Vatandaşlarımız herhangi bir ücret ödemeden aşıya erişebileceklerdir. Önümüzdeki aydan itibaren sağlık çalışanlarından başlayarak bu aşının uygulaması yapılacaktır.

Yerli aşı çalışmalarını da gün gün izliyoruz. Kabine toplantımızda ilave tedbirleri istişare ettik.

 

İŞTE YENİ KISITLAMALAR
Hafta içi her gün gece saat 21 ile sabah 5 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Bu kısıtlama hafta sonları cuma akşamı 21’den pazartesi sabahı 5’e kadar kesintisiz devam edecektir. Cumartesi pazar artık evlerimizdeyiz.

Evlerde gün, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacaktır.

Cenaze namazları yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak nikahlar bu sayıyı geçemeyecektir.

Her alışveriş merkezi ve semt pazarı için aynı anda kabul edebilecekleri müşteri sayısını tek tek belirleyecektir. Alışveriş merkezlerine girişlerinde HES kod uygulamasına geçilecektir. Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir. Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı sınırlanabilecektir. 50 kişiden fazla çalışan olan iş yerlerinde salgın tedbirlerin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecektir. Salı akşamından itibaren uygulanmaya başlanacaktır. Tüm bu tedbirlerin ülkemizi hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*