Bayram dönüşü kuyruğu

Bayram dönüşü kuyruğu

Fethiye, Bodrum, Marmaris, Datça, Milas gibi turizm merkezleriyle ünlü ilimiz Muğla’da Kurban bayramını tatil olarak geçirmek isteyenlerin tercihlerinin sayısı yüksek olunca zaman zaman trafik durdu.

Tatilcilerin dönüş çilesi başlarken, girişler de devam ediyor. Dönüşte Muğla-Aydın, Muğla-Denizli ve Muğla (Fethiye)-Antalya Karayolunda uzun araç kuyrukları oluştu. Zaman zaman trafik durdu. Polis ve jandarma ise havadan ve karadan 24 saat denetimini sürdürüyor.

 

FETHİYE, MARMARİS VE BODRUM İLK TERCİH SIRASINDA

4 günlük Kurban Bayramı’nı son gününde Kurban Bayramını tatil olarak Muğla Bölgesinde geçiren yerli turistlerin dönüşleri dün başladı, bugün ve yarın da devam etmesi bekleniyor.

Dün öğle saatlerinde otellerinden çıkış yapan tatilciler Muğla’nın Aydın, Denizli ve Antalya çıkışlarında uzun kuyruklar oluşturdu. Zaman zaman trafik durdu, 4-5 kilometreyi bulan kuyruklar oluştu. Polis ve jandarma karadan, havadan helikopter ve dron ile denetimlerini sürdürüyor.

Muğla Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, dönüş yapan tatilcilere hem uyarı yaptılar, hem de araçlarda bulunan çocuklara tişört, çikolata, yap-boz oyunu ve trafik kuralları bilgilendirme broşürü dağıttı. Sürücülere uyarıda bulunan trafik ekipleri, “Yorgunluk ve kendinizi kötü hissettiğinizde lütfen aracınızı dinlenme noktalarına çekerek dinlenin ve ondan sonra yolunuza devam edin” uyarısında bulundular.

GÜNLÜK 70 BİN ARAÇ DÖNÜŞ YAPIYOR

Fethiye, Marmaris, Datça ve Dalaman istikametinden dönüş yapan günlük araç sayısının 70 bin olduğu açıklanırken, son gün bu rakamın daha ada arttığı öğrenildi. Muğla’da Sakar altı olarak tabir edilen Datça, Marmaris, Dalaman ve Fethiye bölgesinden Denizli istikametine günlük geçiş yapan araç sayısının 30 bin Aydın, İzmir ve İstanbul istikametine çıkış yapan araç sayısının ise 40 bin olduğu açıklandı.

 

GELİŞLERİ DE GİDİŞLERİ DE SIKINTILI OLDU

Kurban Bayramı tatili için Bodrum’a gelen tatilciler, ilçe girişlerinde kilometrelerce araç kuyruğu oluşturmuştu. Yerli turistler, bayramın ve tatilinin tadını doyasıya çıkardı.

4 günlük Kurban Bayramı tatilinin son gününde evlerine dönmek üzere çıkış yapan binlerce tatilci, bu kez çıkış istikametinde yoğunluk oluşturdu. Emniyet Kavşağı’nda başlayan araç kuyruğu, zaman zaman Gümbet Kavşağı’na kadar uzadı. Araçlar, birkaç kilometrelik mesafeyi dakikalarca aşamadı.  Kurban Bayramı tatili arifesinde Bodrum’a 12 saatte giren araç sayısı 40 bini geçti. 4 günde ilçeye giren araç sayısı 151 bine ulaştı. Bodrum’a giren tatilcileri Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Musa Çitil’in elinde karanfillerle karşılaması tatilcileri sevindirdi. Marmaris’e ise 24 saatte 21 bin araç giriş yaptı.

 

ÖLÜDENİZ VE SAKLIKENT’TE UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Ölüdeniz ve Saklıkent’te de uzun kuyruklar oluştu. Ölüdeniz’e gidiş ve dönüş adeta çileye dönerken, tatilciler park yeri dahi bulamadı. Ölüdeniz’e 4-5 kilometre uzakta park etmek zorunda kalan tatilciler plaja yürümek zorunda kaldı. Ölüdeniz’den gün sonunda dönüşlerde de uzun kuyruklar oluştu. Fethiye-Ölüdeniz Karayolunda zaman zaman trafik akışı durdu. Taşyaka mevkiinde yolun karşısından karşıya geçişte vatandaşlar zor anlar yaşadı. Işıklarda trafik polisleri trafik akışını yönlendirdi.

Saklıkent Kanyonu’na da ilgi yoğun oldu. Bayramın birinci günü 31 Temmuz Cuma gününü sakin geçiren Saklıkent, özellikle Cumartesi ve Pazar günü büyük bir yoğunluk yaşadı. Bayram sürecince Saklıkent Kanyonu’na 25 binin üzerinde giriş olduğu öğrenildi. Dün ise kanyonun üst kısmındaki mahallelerde meydana gelen yağış nedeniyle kanyonda oluşabilecek sele karşı tatilciler kanyonun üst kısmına gönderilmedi.

 

KOY VE PLAJLAR DA DOLDU

Dünyaca ünlü Ölüdeniz ve Saklıkent Kanyonu’nun yanı sıra Fethiye, Dalaman, Köyceğiz, Ortaca, Marmaris, Datça, Milas, Bodrum ve Ula’daki koylar da doldu taştı. Dalyan İztuzu, Sarıgerme, Akyaka’da adım atacak yer kalmadı. (S. Baykuş, F. Yılmaz)

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*