Baykuş, “24 Temmuz tarihi bir gün”

Baykuş, “24 Temmuz tarihi bir gün”

Fethiye Gazeteciler Derneği Başkanı Osman Baykuş, 24 Temmuz Basın Özgürlük ve Dayanışma Günü nedeniyle yazılı bir açıklamada bulundu.

Fethiye Gazeteciler Derneği yönetimi adına bir açıklama yapan Başkan Baykuş, “24 Temmuz; basında sansürün kaldırılışının 112., Lozan Barış Antlaşması’nın 97. yıldönümü ve 86 yıl sonra İslam alemi için sembolik öneme sahip Ayasofya Camii’nde ilk namazın kılındığı tarihi bir gündür.

3 ayrı tarihi öneme sahip bugün biz basın mensupları için de ayrı bir öneme sahip. Türk basınında sansür, 24 Temmuz 1908’de 2. Abdülhamid döneminde gazetecilerin gerçekleştirdiği onurlu direniş sonucu kaldırılmış. Ancak aradan geçen süreçte baskılar yeniden gündeme gelmiş ve hiçbir dönemde basın tam özgür kalamamıştır. Günümüzde de bakıldığında, sansürün kalkmadığını, şekil değiştirerek devam ettiğini görüyoruz.

Ne yazık ki düşüncelerini yazdıkları, röportaj ve haber yaptıkları gerekçesiyle meslektaşlarımız yargılanmakta, kesin kanıtlara dayanılmadan gözaltına alınmakta, hapse atılmakta, ekonomik ambargolara maruz kalmaktadır. Dün olduğu gibi günümüzde de gazetecilere uygulanan baskılar, ayrıştırmalar ve farklı bahanelerle gazetecilerin fikri, düşüncesi nedeniyle dışlanması 24 Temmuz’un tam anlamıyla bayram olarak kutlanacak bir tarafının olmadığın gösteriyor.

Bazı siyasi parti ya da partililer, STK yöneticileri kendisine yakın olmayan hiçbir düşünceyi kabul edemiyor. En küçük bir eleştiriyi dahi elindeki imkanları kullanarak dolaylı ya da direkt sansür uygulayabiliyor. Bununla mücadelemizi sürdüreceğiz, sürdürmeliyiz.

Ayrıca yerel basınımıza destek olunması ve yaşatılması için adeta can suyu niteliği taşıyan desteklerin devam etmesi gerekiyor. Çok zor koşullarda, büyük bir özveriyle görevlerini yerine getiren tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Basın Özgürlük ve Dayanışma Günü’nü kutlar, başarı dolu bir meslek yaşamı dilerim.” dedi.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*