Başkan Öztürk, “Başkandan komplolarla ilgili açıklama bekliyoruz’

Başkan Öztürk, “Başkandan komplolarla ilgili açıklama bekliyoruz’

“Baskı yapıyorlar. Yandaş medyaya haber servisi yapıyorlar. Benimle uğraşıyorlar.” gibi bahaneler, yaşanan talihsiz olayı haklı göstermez.” Diyen Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk,  Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’yı eleştiri yağmuruna tuttu.

“Komploları kimler yapıyor? Başkanı kimler harcamaya çalışıyor?” diye soran ve “Başkan’dan, bu konuda bir açıklama bekliyoruz.” Diyen Başkan Öztürk, “Bizce hatayı yapan da, komployu yapan da kendileridir. Haksız yere partimizi karalama girişiminde bulunmasın. Anlaşılıyor ki, geçtiğimiz 16 ay başkanı oldukça yormuş.” Dedi.

Ak Parti Fetiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, Cumartesi akşamı Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın karıştığı olay ve Başkan Karaca’nın talihsiz açıklamalarının ardından gündemi değerlendirdi.

Meclis toplantısı öncesinde toplanan kalabalığın pandemi kurallarını ihlal ettiğini, başkan Karaca’nın karıştığı olay ve Karagözler’deki parkın yanındaki alan ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

OLAĞANDIŞI MECLİS TOPLANTISI

“Meclis toplantısını, pandemi sebebi ile geçen ay olduğu gibi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde yaptık. Gündemde 16 madde bulunmaktaydı. Gündem dışı 5 madde daha ilave edildi. Toplam 21 madde görüşüldü. Bunlar olması gerekenler. Ancak ne var ki, olağan dışı bir olayla karşılaştık.

Sayın basın mensupları, pandemi sebebiyle dikkat etmemiz gereken şu günlerde hiçbir sağlık tedbiri alınmadan Olağan Belediye Meclisi Toplantısı yerine Olağan dışı bir toplantıyla karşılaştık.

Dün saat 14:30’da yapılan meclis toplantısı öncesinde kültür merkezi önüne Cumhuriyet Halk Partisi ilçe yönetimi tarafından, kendilerine destek vermeleri için getirilen bir grup CHP’li vatandaş beklemeye başladı. Başkan, her ne kadar spontane gerçekleşmiş bir toplantı olduğunu söylese de, bu durumun böyle olmadığını biliyoruz.

Çünkü bir gece önceden sosyal medya hesapları üzerinden vatandaşlar çağırılmışlardı. Başkan, Cumartesi günü akşam saatlerinde trafikte bir araç sahibinin yol vermemesi üzerine yaşadıklarını “kendi açısından” anlattı. Yaşamış olduğu bu olaydan dolayı geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kendi adına talihsiz bir olay yaşanmış. Siyasi komplolardan söz etti. Kendisini harcamaya çalıştıklarını anlattı. Sayın Başkan: “Bu bir komplo. Tahrik edebilmek için her şeyi yapıyorlar. Kim kışkırtmaya çalışırsa çalışsın, kim baskı kurmaya çalışırsa çalışsın, biz yolumuza devam edeceğiz. Göreve geldiğimden beri benimle uğraşıyorlar. Devlet Su İşleri’ne ait kanallardan fotoğraf çekip, A Haber’de yayınlıyorlar. Yandaş Medya’ya haber sağlıyorlar. 16 aydır nasıl baskılara maruz kaldım, ben bilirim.” dedi.

Komploları kimler yapıyor? başkanı kimler harcamaya çalışıyor? Başkan’dan, bu konuda bir açıklama bekliyoruz. Bizce hatayı yapan da, komployu yapan da kendileridir. Haksız yere partimizi karalama girişiminde bulunmasın. Anlaşılıyor ki, geçtiğimiz 16 ay başkanı oldukça yormuş.” Diyerek Başkan Karaca’nın açıklama yapmasını istedi.

 

BAŞKAN ÇÖZEMEDİĞİ TRAFİK VE OTOPARK SORUNUNUN MAĞDURU OLDU

“Kıymetli arkadaşlar, Belediye Başkanlığı gibi kamusal makamlar, vatandaşa hizmet mevkileridir. Bu mevkilere talip olanlar veya bu mevkide bulunanlar mütevazi, alçakgönüllü ve hoşgörülü olmak zorundadır. Özellikle Fethiye’miz gibi huzur, barış, misafirperver ve hoşgörü ile tanınan ilçemizde, hemşehrilerimizi temsil eden makamlarda bulunanlar, “emsal olmak” bakımından daha özenli olmalıdır.” Diyen Başkan Turgay Öztürk, “Davranış ve tutumlarına dikkat etmelidir. İlçemizi yöneten yöneticilerin beldemizde ister hemşehri, ister misafir olarak yaşayanlara kibar, nazik ve yardımcı olması esas gayesi olmalıdır. Bunun dışındaki tutum ve davranışlar, Fethiye’mizde yaşayan hemşehrilerimizin seçtiği bir yöneticiye kesinlikle yakışmaz. Yöneticilerin esas derdi ve tasası, zaaflarına yenilmek yerine toplum sorunlarını çözmek, ilçeyi kalkındırmak ve daha ileri götürmek olmalıdır. Belediye Başkanları, kendisine güvenilerek emanet edilen o ilçeyi, o şehri temsil etmeleri nedeniyle Şehr-i Emin (yani şehrin güvenilir kişisi) olarak anılmaktadır. Şehr-ül Emin, şehri ve içinde yaşayanları emanet bilmek demektir. Başkan’ın yapmış olduğu, “Baskı yapıyorlar. Yandaş medyaya haber servisi yapıyorlar. Benimle uğraşıyorlar.” gibi bahaneler, yaşanan talihsiz olayı haklı göstermez.” dedi.

 

“HABERİM YOK, BİLMİYORUM.” DEME ŞANSI YOKTUR

Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, Karagözler Mahallesi’ndeki par alanı ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunarak, başkan Karaca’yı eleştirilerini sürdürdü.

Başkan Öztürk, “Değerli arkadaşlar, dün mecliste tartışılan ve geçmiş günlerde de medyada yer alan 223 Ada, 42 Parsel üzerinde bulunan 81,22 m2’lik park alanı ile ilgili konudan, Karagözler Mahallesi sakinlerinin tepkileri üzerine haberdar olduk. Sayın başkan, Ak Partili iki meclis üyesinin mahalle sakinlerinin yanında yer alması ve konuyu kamuoyu gündemine taşımasından rahatsız olmuşlar. Bu arsa satışına imkân sağlayan imar düzenlemesine ait Encümen Kararı’ndan haberi olmadığına dair talihsiz açıklamaları olmuştur. Belediye’de alınan Encümen kararlarının tümünden Belediye Başkanı’nın haberi olmak zorundadır. “Haberim yok, bilmiyorum.” deme şansı yoktur.

MİLLÎ EMLÂK TARAFINDAN HERHANGİ BİR SATIŞ KARARI YOKTUR

Ayrıca başkan, arsanın Millî Emlâk tarafından satışa çıkarıldığını da söylemektedir. Millî Emlâk tarafından herhangi bir satış kararı yoktur. Belediyemizin 03.06.2020 tarih, 713 sayılı Encümen kararında “İnşaata elverişli olmayan imar planındaki yol fazlasının, imar planına uygun hâle getirilmesi amacıyla, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 17. maddesine göre, yoldan ihdas parselin maliye hazinesi adına tescil edilmesini talep edilmesi 12.03.2020 tarih ve 504 sayılı Encümen Kararı ile birlikte kullanmasına karar veriyor. Yani, oradaki parkın yol fazlası olduğunu fark eden arsa sahibi, belediyemizin Encümen Kararı ile imar planına uygun hale getirilmesini sağlattıktan sonra, Millî Emlâk’tan satın almak için dilekçe veriyor.

4706 sayılı kanuna göre Belediye ve mücavir alan sınırları içerisindeki hazineye ait taşınmazların satış bedellerinin tahsil edilen kısmından öncelikle “yerinde muhafaza edilemeyen” yapıların tasfiyesinde kullanılmak şartıyla %10’u, 20.07.1966 tarih ve 775 sayılı Kanun hükmüne göre oluşturulan fon hesabına aktarılır. Kalan kısmından ilgili belediyeye %30, varsa Büyükşehir Belediyesi’ne %10 pay verilir.

Keşke belediyemiz daha önceki dönemlerde düzenlediği bu alanı, imar planına “park” olarak işleseydi. Mahalle sakinleri uzun zamandan bu yana park olarak kullanılan bu arsanın, yine park olarak kullanılmasını istiyorlar. Biz de bu taleplerini haklı buluyoruz. Bu konuda gerekli desteği sağlayacağız.” diye konuştu.

Başkan Öztürk son olarak da, “Diğer bir konu, bildiğiniz gibi partimiz 7. Olağan Kongre sürecinde bulunmaktadır. Tüzüğümüz gereği, Fethiye 7. Olağan İlçe Kongremizi 20.09.2020, saat 17:00’de Fethiye Merkez Atatürk İlkokulu bahçesinde açık alanda, sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına uygun olarak gerçekleştireceğiz. Tüm vatandaşlarımız kongremize davetlidir.” dedi.

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*