Bakan Pakdemirli; “310 milyar lira tarımsal destek verdik”

Bakan Pakdemirli; “310 milyar lira tarımsal destek verdik”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Tarım Ormanın Geleceği Programına video konferans ile iştirak etti.

Son 10 yıldır birçok uluslararası yayında, 21. yüzyılda 3 stratejik sektörün ön planda olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli, “Tarım ve gıda hepimiz için vazgeçilmezdir. Olduğunda pek fark etmiyoruz ama azlığında değerini çok daha iyi anlıyoruz. Dünyayı etkileyen pandemi süreci bizlere, tarım ve gıdanın önemini tekrar hatırlattı. Bildiğiniz gibi en eski uğraş olan tarım, tarih boyunca sadece insanoğlunu beslemekle kalmadı, gelir ve kalkınmanın da önemli bir aracı oldu. Gıda kaynağımız olan bu stratejik sektör, aynı zamanda ekonomik bir faaliyettir. Özellikle son 50 yılda, tarım ve gıda alanında artan rekabetçilik bu sektörün ekonomik yönünü daha çok ortaya çıkardı.

Son 10 yıldır birçok uluslararası yayında, 21. yüzyılda 3 stratejik sektör ön planda yer alıyor.

Bunlar; gıda-tarım, su ve enerjidir. İlk ikisi bizim Bakanlığımızın sorumluğunda.

Biz de bu sorumluluğun farkındayız. 18 yıldır sağlam temeller üzerine oturan bu sektörü,

daha ileriye götürecek, yeterliliğimizi artıracak, gıda güvenliğimizi güçlendirecek projeleri hayata geçiriyoruz” dedi.

 

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYISINDA AVRUPA’DA 1. SIRADAYIZ

Türkiye’nin 12 binden fazla bitkiye ev sahipliği yapan, nadir biyoçeşitliliğe sahip ülkelerden birisi olduğunu da belirten Bakan Pakdemirli, ”Dünya’nın tam merkezinde olması nedeniyle, geçmişten bu yana ticaret yollarının üzerinde yer aldık. Yani; Hava, Kara ve Deniz yollarının kesişim noktasındayız. 4 saatlik bir uçuş mesafesi ile dünya nüfusunun %40’ına ulaşma imkânımız var. Ülkemiz bulunduğu konum itibariyle, 1,9 trilyon dolarlık tarımsal ticaret hacmine sahip bir bölgede. Avrupa’da, 55,1 milyon küçükbaşla 1. sırada, 18,7 Milyon Büyükbaşla 2. Sıradayız.  Süt üretiminde de 3. Sıradayız.  Tarımsal alan bakımından dünyada 17. sırada olmamıza rağmen, tarımsal hasılada Avrupa’da birinci, dünyada ilk on arasında yer alıyoruz” dedi.

 

310 MİLYAR LİRA TARIMSAL DESTEK

Bakan Pakdemirli; verilen tarımsal desteklerin üretime ve tarımsal hasılaya büyük bir ivme kazandırdığına da değindi; “Bakanlığımızın yaptığı yatırımlar ve verdiğimiz destekler ile ülkemize güçlü bir tarım ve orman altyapısı kazandırdık. Bu kapsamda; Tarımsal hasılamızı 7,5 kat artırarak 275 Milyar liraya çıkardık. 310 Milyar Lira tarımsal destek verdik. 585 baraj inşa ettik, 6,6 milyon hektar araziyi sulamaya açtık. 4,6 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Tohumluk üretimimizi 8 kat, tohumluk ihracatımızı 10 kat artırdık.  Son 18 yılda 220 Milyon Dolar tarımsal ihracat yaptık. 75 Milyar Dolar dış ticaret fazlası verdik. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ile verdiğimiz desteklerde muazzam bir artış!

 

“ORMAN YANGINLARI İLE MÜCADELE KAPASİTEMİZİ ARTIRDIK”

‘Yangınlara müdahale süresi, 18 yıl önce 40 dakika idi. Biz bunu 12 dakikaya düşürdük’ diyen Bakan Pakdemirli, 2023 hedefinin ise bu süreyi 10 dakikaya indirmek olduğunu belirtti ve ”İlk defa İnsansız Hava Araçlarını (İHA) orman yangınlarını izleme amacıyla kullanmaya başladık. Bir İHA ile anlık olarak 600-800 Bin hektarlık alanı, 1 dakika içinde ise, 3 ile 3,5 milyon hektarlık alanı tarayabiliyoruz. Böylece yangınları en hızlı şekilde tespit ederek bölgeye ulaşıyoruz. Öncekilerden 3 kat daha fazla su taşıyan amfibik uçakları, ilk defa 2020 yılında hizmete aldık. 2020 Kasım ayında sonuçlandırılmak üzere 5 uçak alım çalışmasını başlattık” dedi.

 

“DÜNYANIN 3. BÜYÜK TOHUM-GEN BANKASINA SAHİBİZ”

Bakan Pakdemirli, yurt içinde kullanılan tohumların yerliliğine de değindi. ”Tohum, üretimin can damarı. Biz atalarımızdan kalan tohumları hem koruyoruz hem de üretime yeniden kazandırıyoruz. Ankara’da Dünyanın 3. Büyük tohum-gen bankasına sahibiz. Verimi artıran sertifikalı tohum üretimini 18 yılda 8 kat artırdık. Türkiye tohumu, yerli tohumculukta büyük mesafeler aldı. Yurtiçinde kullanılan sertifikalı tohumluk miktarının %96’sı yerli! Türkiye’de tohumculukla ilgili firmaların %94’ü yerli firmalardır. Tohum ihracatı 18 yılda, 17 milyon dolardan 149 milyon dolara yükseldi.”

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*