Bakan Akar ve komuta kademesi kritik noktada

Bakan Akar ve komuta kademesi kritik noktada

Komuta Kademesi ile birlikte dün Kaş’a gelen, anma törenine katılan, Kaş Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı’yı ziyaret eden, basın mensuplarının sorularını cevaplayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, önemli açıklamalarda bulundu.

Akar ve komuta kademesinin Kaş’taki incelemeleri sırasında Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Kaş’ın 2,1 kilometre güneyinde bulunan Meis adasını ziyaret etmesi tepkilere neden oldu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Kaş’a bir ziyaret gerçekleştirdi.  Akar ve komutanlar Yunanistan’ın Meis adasının tam karşısında temaslarda bulundu. Akar, “Her zaman diyalogdan yanayız sorunların barış içinde çözülmesinden yanayız” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi Kaş Kaymakamlığı’nı ziyaret etti. Ardından Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’i anma törenine katıldı.  Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker Birinci Dünya Savaşı sırasında Meis Adası ve çevresinde görevli bir İngiliz deniz uçağı gemisini batırmıştı.

Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker başarılarından dolayı İstiklâl Madalyası’yla ödüllendirilmişti.

KOMUTA KADEMESİ KRİTİK NOKTADA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 1917 yılında dünyanın ilk uçak gemisini batıran Türk subayını anma merasimine katılmak üzere Kaş’a geldi.

Kritik nokta olan ve Yunanistan ile karşılıklı hamlelerin yapıldığı Meis adasının hemen karşısında olan Bakan Akar AA’nın sorularını cevaplandırdı. Bütün haber kanallarından canlı yayınlanan açıklamalarda Bakan Akar “Biz diyalogdan yanayız. Buradaki sorunlarımızın barışçıl yöntemlerle siyasi çözümlere kavuşmasını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Akar, “Bizim anlayışımıza göre gerginliğin, kışkırtıcılığın, provokasyonun hiç kimseye, özellikle Yunanistan’a bir yararı yok” dedi.

“Güvenilen dağlara karlar yağmadan bizim bir an önce diyalog kapılarını açmamız ve karşılıklı diyalogla problemleri çözmeye çalışmamız lazım.” ifadelerini kullanan Akar, “Yunan halkının, Macron liderliğindeki girişimlere kapılmaması, Macron’un kendini kurtarma operasyonlarına meze olmaması lazım” şeklinde konuştu.

Akar, “Sayın Macron’un politikalarının iflas ettiği açık seçik görülüyor. Bunu örtbas etmek için kendince bazı roller kapmaya çalışmakta” dedi.

Yunanistan Cumhurbaşkanının Meis ziyareti ile ilgili olarak Bakan Akar, “Sanki kutlama için başka ada kalmamış gibi bunlara geliniyor. Bunlar tabii bizleri rahatsız eder” ifadelerini kullandı.

ORUÇ REİS GEMİSİNİN FAALİYETLERİ

Bakan Akar, Oruç Reis gemisinin faaliyetleri ile ilgili de “Plan çerçevesinde ileri geri hareketler olacaktır. Oradaki haklarımızdan vazgeçilmesi söz konusu değil” açıklamasında bulundu.

 

NATO’DAKİ GÖRÜŞMELER

NATO’daki görüşmeleri de değerlendiren Akar, “Diyalogla, müzakerelerle problemlerimize siyasi çözüm bulmaktan yanayız. Bu çerçevede her türlü girişimi destekliyoruz.” diyerek, “Dördüncü toplantıya ev sahipliği yapmaya hazırız, buyursunlar gelsinler. Haklıyız, görüşmekten çekinmeyiz” şeklinde konuştu.

Bakan Akar, Macron’un ifadeleri ve benzer söylemlerin fitne çalışması olduğunu belirterek, “Bu fitne çalışmalarının da asil milletimizin zihninde hiçbir karşılığı yoktur” ifadesini kullandı.

BAKAN AKAR’A KİMLER EŞLİK ETTİ?

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Kaş’ta inceleme ve açıklamalarda bulundu. ilçesine gitti. Antalya Valisi Ersin Yazıcı ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Bakan Akar ve Komutanlar, Kaş Kaymakamlığını ziyaret etti.  Kaymakam Şaban Arda Yazıcı ile görüşen Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi daha sonra Hükümet Caddesi’nden yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’na indi.

Burada Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’i anma törenine katılan Bakan Akar ve Komutanlara vatandaşlar yoğun sevgi gösterilerinde bulundu.

Bakan Akar ve Komutanlar daha sonra Kaş Deniz Gözetleme Karakol Komutanlığını da ziyaret ederek personelle bir araya geldi.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*