Aşılama Fethiye’de de başladı

Aşılama Fethiye’de de başladı

Dünyada yaklaşık 2 milyon kişinin hayatını kaybettiği, 92 milyon kişinin enfekte olduğu korona virüs ile mücadelede en büyük umut olan aşıya ülkemizde de başlandı.

Fethiye’de de öncelikli olarak sağlık çalışanları aşılanıyor. Fethiye Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Yavuz Okulu da ilk aşı olanlar arasında yer aldı. Aşı olmak isteyenler ise MHRS.gov.tr ya da ALO 182’den randevu alacak.

 

Aralık ayı içinde Cin’den alınan ve denemeleri tamamlanan, önce sağlık çalışanları olmak üzere risk guruplarına uygulanacak aşının Fethiye’deki planlaması tamamlandı ve aşılama başladı.

Fethiye Devlet Hastanesi’nde hastane personelinin aşılanmasına başlandı. Önceki gece Fethiye Sağlık Grup Başkanlığı’na gelen aşıların hastanelere, sağlık ocaklarına ve eczanelere dağıtımı yapıldı. Fethiye Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Yavuz Okulu, Fethiye Devlet Hastanesi’nin aşılama ile ilgili tüm hazırlıklarını tamamladığını ve aşıya başlandığını belirtti. Başhekim Dr. Yavuz Okulu da dün aşı yaptıran isimler arasında yer aldı.

Fethiye Devlet Hastanesinde Tüm İş Sendikası Muğla İl Başkanı Mehmet Cavit Erten de ilk aşı olanlar arasındaydı.

AŞILAMA ÖNCELİK SIRASINA GÖRE YAPILACAK

Tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de öncelik sıralamasına göre aşılama planlaması yapıldı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, analizleri tamamlanan CoronaVac aşısı için “Acil Kullanım Onayı” verdi. Onay sonrasında ilk aşıyı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca oldu.

 

AŞI RANDEVUSU MHRS.GOV.TR SİSTEMİ VE ALO 182 ÜZERİNDEN ALINACAK

MHRS NEDİR?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler için kendilerine en uygun gün ve saatte istedikleri hekimden kolay randevu alabilmeleri için geliştirilen bir sistem.

MHRS 2011/2013 yılları arasında başlatılan “Sağlıkta Dönüşüm” proje kapsamında oluşturulan bir uygulama olarak hayata geçirildi. MHRS sayesinde, vatandaşlar muayene olmak için hastaneye gidip saatlerce sıra beklemek zorunda kalmıyor. Vatandaşlar MHRS uygulaması ile zaman harcamadan kolay ve hızlı bir şekilde randevu alabiliyorlar.

 

MHRS İLE RANDEVU NASIL ALINIR?

Hastaneden randevu oluşturmak isteyen vatandaşlar, iki seçenek ile randevularını alabilirler. Bunlardan biri ALO 182’yi aramak. Randevu almak için diğer bir yöntem ise, MHRS internet adresi üzerinden T.C. Kimlik Numarası ve oluşturulan şifre ile birlikte alınabiliyor.

MHRS internet adresi üzerinden randevu almak için; Eğer üye değilseniz “Randevu Al” butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandan “Üye Ol” seçeneğini tıklayarak üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Üye olduktan sonra “Randevu Al” butonuna tıklayarak T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile birlikte istediğiniz hastane ve hekimi seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*