Akdeniz ısındı, Türkiye taviz vermiyor

Akdeniz ısındı, Türkiye taviz vermiyor

Türkiye’nin Fethiye-Rodos-Kaş-Meis arasında bulunan alanda Oruç Reis sismik araştırma gemisi ile araştırma yapma karar almasının ardından başta Yunanistan ve Avrupa’da büyük bir panik yaşanıyor. Türk savaş gemileri bölgeye hareket ederken, Yunanistan da bölgede karşı navtex ilan etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in  Oruç Reis’in hedeflenen konuma ulaştığını açıklamasının ardından Yunan basınına göre Yunanistan’da büyük bir panik yaşandı.

“83 milyon arkanda Oruç Reis.” başlığıyla, Bakan Dönmez  “MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz, Akdeniz’deki yeni görevi için Antalya’dan demir alarak, çalışma yapacağı alana ulaştı. Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için Akdeniz’de ve Karadeniz’deki çalışmalarımız aralıksız devam edecek.”  Paylaşımında bulundu.

Bu paylaşımın ardından Almanya, Akdeniz konusunda Türkiye ve Yunanistan’ı doğrudan görüşmeler yapmaya çağırdı. Oruç Reis gemisinin Akdeniz’deki araştırma bölgesine ulaşması Yunanistan ve Rumlar’da paniğe yol açtı. Yunanistan Başbakanı Miçotakis güvenlik konseyini acil toplantıya çağırdı. Atina yönetimi Türkiye’nin NAVTEX ilan ettiği bölgenin hemen yanı için karşı NAVTEX duyurusu yaparken, Yunan basınının tek gündemi de ısınan Akdeniz oldu.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*