300 bisikletçi yarışacak

300 bisikletçi yarışacak

Muğla Karya Gençlik Kulübü’nün öncülüğünde Türkiye Bisiklet Federasyonu koordinasyonunda yapılacak Uluslararası Patara 2020 GranFondo Yarışması’nın lansmanı, Seydikemer’de yapıldı.

Lansmana Seydikemer Kaymakamı Ahmet Güneri, Seydikemer Belediye Başkan vekili Önder Akdenizli, Başkan yardımcıları Ramazan Kaynak, Mustafa Karakuş ve Mustafa Ali Türkan, Muğla il Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, İletişim Başkanlığı Muğla Bölge Müdürü Sezgin Sağun, Muğla Gençlik Spor İl Müdürü Ömer İlman ve Muğla Karya Gençlik Kulübü Başkanı İlker Cömert, bisikletçiler ile Aydın ve Denizli’de görev yapan gazeteciler katıldı.

Lansmanda konuşan Muğla Karya Gençlik Kulübü Başkanı İlker Cömert, 19-20 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacak olan Uluslararası Patara 2020 GranFondo yarışmasının iki gün, iki etap şeklinde gerçekleşeceğini belirti. Başkan Cömert, “Yarışın ilk günü Antalya’da, ikinci günü ise Muğla bölgesinde geçecektir” dedi.

YARIŞMAYA 300 BİSİKLEKÇİ KATILACAK

Başkan Cömert, “19 Eylül’de saat 11:00’da Antalya Kaş’tan start alacak Patara 2020 GranFondo, 81 kilometrelik zorlu bir etabın ardından ‘ilklerin ve enlerin kenti’ Patara Leton Antik Kenti önünde son bulacak. Geceyi Patara’da kamp yaparak geçirecek olan yarışmacılar, ertesi gün de Patara Plajı-Muğla Seydikemer arasında 71 kilometrelik etabı pedallayacaklar.

Patara, gerçekten dünyanın tanıması gereken önemli bir destinasyon. Biz bu konuda çalışmalarımızı uzun süredir sürdürüyoruz. Bisiklet federasyonumuzun destekleri ve Antalya ve Muğla Valiliklerimizin katkıları ile önemli bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız projeye son derece önemli bir ilgi gösteriyor. Pandeminin hala devam ettiği bir dönemde açık havada temastan uzak yapılabilen en rahat spor bisiklet. Avrupa’da İngiltere başta olmak üzere birçok ülke yeni dönemde ulaşım politikalarını bisiklet üzerine kuruyor. Biz yine de tüm önlemlerimizi alarak 2020 Patara Yılı’nda çevre dostu, sağlık dostu bisikletle önemli bir organizasyonu başarı ile gerçekleştireceğimizi umuyoruz” şeklinde konuştu. Başkan Cömert, yarışmaya; Filistin, Bosna Hersek, Kosova, KKTC, Azerbaycan ve AB ülkelerinden 30 yaş üstü 300 bisikletçinin yarışmaya katılacağını açıkladı.

“2020 YILI CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN PATARA YILI İLAN EDİLDİ”

Seydikemer Kaymakamı Ahmet Güneri, yarışmanın ülkenin tanıtılmasında etki rol alacağını belirtti. Kaymakam Güneri, “Uluslararası Patara 2020 GranFondo Bisiklet Yarışması, Antalya ve Muğla illerinin tanıtılmasında önemli bir projeye sahiptir. Sayın cumhurbaşkanımız, 2020 yılının ‘Patara Yılı’ ilan etti. Bu yarışla bunu taçlandırmış olacağız” diye konuştu.

“MUĞLA, İLKLERİN VE ENLERİN KENTİDİR”

Muğla İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Zekeriya Bingöl, Muğla’nın çok önemli bir turizm kenti olduğunu vurguladı. İl Müdürü Bingöl, “Muğla İlinde 195 ören yeri bulunuyor. Bunun 21’inde kazı çalışmaları yapılıyor. Muğla, turizm kentidir. Aynı zamanda Muğla ilklerin ve enlerin kentidir. Bu yarışma tanıtımımıza katkı sağlayacaktır” dedi. İletişim Başkanlığı Muğla Bölge Müdürü Sezgin Sağun lansmanda yaptığı konuşmasında, “Cumhurbaşkanımız tarafından Patara 2020 yılı ilan edildi. Bizi mutlu etti. Denizli, Aydın ve Muğla işlerinde görev yapan gazeteciler, Uluslararası Patara Gran Fondo Bisiklet Yarışması lansmanına katkıda bulunuyor. İletişim Başkanlığımız, ülkemizin kültürel ve doğal güzelliklerinin tanıtılmasında etkin rol alıyor” dedi.

Uluslararası Patara 2020 GranFondo Yarışması’nın lansmanına katılan gazetecilere kazı yapılan Saklıkent ve antik kentlere gezi programı düzenlendi.

 

Uluslararası Patara Gran Fondo etkinlik programı

18 Eylül 2020

10:00 – 22:00 Uluslararası Patara Bisiklet Yol Yarışı Kayıt ve Yarış Kiti Teslimi Kaş Belediyesi Kültür Evi

18:00 – 19:00 Teknik Toplantı- Kaş Belediyesi Kültür Evi

19:00 – 20:00 İkram ve Etkinlikler (Kaş Merkez) 21:00 Konser

19 Eylül 2020

10:00 Uluslararası Patara Bisiklet Yol Yarışı Start (Kaş Merkez)

14:00 1. Gün Ödül Töreni (Letonya Antik Kenti)

16:00 Kamp (Patara Plajı)

20:00 Plaj Eğlencesi

21:00 Konser

20 Eylül 2020

10:00 Uluslararası Patara Bisiklet Yol Start (Letonya Antik Kenti)

13:30 2. Gün Ödül Töreni (Seydikemer Şehir Merkezi)

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*