19 ülkeden, 65 otomobil ve 130 sporcu katıldı

19 ülkeden, 65 otomobil ve 130 sporcu katıldı

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu tarafından startı verilen Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) 5. ayağı Türkiye Rallisi muhteşem görüntüler ile sona erdi. 3 gün boyunca 707 kilometre uzunluğundaki zorlu ralli, Marmaris ve Datça bölgelerindeki 12 özel etapta yaşanan mücadelenin ardından dün Asparan’da yer alan servis parkta ödül töreni ile son buldu.

Marmaris Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Ak Parti Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan, Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Ersoy, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, TOSFED Onursal Başkanı Serkan Yazıcı ve TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı rallide yarışacak sporcuların seremoni startını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı himayesine alınan, Dünya Ralli Şampiyonası’nın 5. ayağına Türkiye, Fransa, İngiltere, Finlandiya, Estonya, Belçika, Monako, Norveç, Avusturya, İsviçre, Bolivya, Amerika, İspanya, İtalya, Arjantin, Şili, Polonya gibi 19 ülkeden, 65 otomobil ve 130 sporcu katıldı.

Yağız Avcı, Burak Çukurova, Uğur Soylu, Sébastien Loeb, Sébastien Ogier, Ott Tanak ve Pierre-Louis Loubet gibi dünyaca ünlü sporcuların katıldığı Türkiye Rallisi Marmaris Atatürk Meydanı’ndaki start seremonisi ile başladı. 3 gün boyunca 707 kilometre uzunluğundaki zorlu ralli, Marmaris ve Datça bölgelerindeki 12 özel etapta yaşanan mücadelenin ardından dün Asparan’da yer alan servis parkta ödül töreni ile son buldu.

BÜYÜK HEYECAN YAŞANDI

Dünyanın en büyük motor sporları organizasyonlarından biri olan Dünya Ralli Şampiyonası’nın 5. yarışı olan Türkiye Rallisi’nde büyük bir heyecan yaşandı. Red Bull sporcularının ilk üç sırayı elde ettiği günde birincilik Thierry Neuville’in oldu. Kariyerinde 9 dünya şampiyonluğu bulunan bir diğer Red Bull sporcusu Sebastien Loeb’ün ikinci sırayı aldığı günde şampiyona lideri Sebastien Ogier de üçüncü oldu.

Türkiye Rallisi’nin son gününde de 4 etap geçildi. Motor sporlarına verilen uzun aranın ardından yeniden gaza basan Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun 5. yarışına ev sahipliği yapan Türkiye Rallisi’nin Marmaris etabında zirve yine Red Bull sporcularının oldu. Üst üste üçüncü kez dünyanın en iyi pilotlarını ağırlayan Marmaris’te geçilen 6 etap sonunda 1:36:38.6’lık derecesiyle Thierry Neuville birinci oldu. Ralli efsanesi ve Red Bull sporcusu Sebastien Loeb’ün ikinci sıraya yer aldığı günde üçüncülük ise bir diğer Red Bull sporcusu Sebastien Ogier’ye gitti.

Marmaris’te düzenlenen Türkiye Rallisi’nin ikinci gününde Yeşilbelde, Datça, Kızlan etapları ikişer kez geçildi. Büyük heyecana sahne olan mücadelede Red Bull sporcusu Belçikalı Thierry Neuville zirveyi kimseye bırakmadı. Rallinin üçüncü ve son günde pilotlar Çetibelli ve Marmaris etapları ikişer kez geçti.

 

YAĞIZ AVCI TÜRKİYE ŞAMPİYONASI’NIN İLK YARIŞINI KAZANDI

Dünya Ralli Şampiyonası içinde koşulan Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk yarışını Red Bull sporcusu Yağız Avcı kazandı. Yağız Avcı, koşulan 6 etaptan 5’ini ilk sırada bitirerek ilk galibiyetine ulaştı.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*