NERDE O ESKİ MİZAH ANLAYIŞI!

NERDE O ESKİ MİZAH ANLAYIŞI!

Zor iştir gerçekten mizah. İnsanları tebessüm ettirebilmek, güldürebilmek herkesin harcı değildir. O an yaşanan psikoloji etkilidir gülüp gülmemek. Mizahın yeri de önemlidir zamanı da. Mizah olarak adlandırsak ta, bazen hicivdir, bazen bir nükte, bazen de bir cümlelik espridir bu. Yazmaya en uzak olduğum konu mizahtır diyebilirim. Ancak şunu açıklıkla söyleyebilirim. Mizah, yapanın ve mizahın kalitesinden ziyade hedef kitlenin algısı kadar sonuç getirecek bir iştir. Mizahın karşılık bulması bazen mümkün olmaz. Mizah yapılan kitlenin psikolojisi, ekonomisi, sosyolojisi, kültürü hepsi bir parça etkilidir.

Ülkemizde mizah yapmak çok daha zordur. Hele hele şimdilerde. Eskiden siyasi parti liderlerinin karikatürleri, plastik maketleriyle mizahı yapılırdı. İlginç karikatürleri çizilirdi. Çoğu zaman uyarı niteliğinde göndermeler buradan yapılırdı. Mesajlar böyle verilirdi. Toplum bir şekilde böyle bir iletişim içinde olurdu. Mizah derken tabi ki mizah üzerinden yapılan alay, aşağılama ve küçümsemeyi kastetmiyoruz. Bunu da not düşelim.

Dedim ya mizah zor. Anlık ve bir o kadar da zor. Güldürürken düşündürmek ise daha da zordur. Hem güldüreceksin hem mesaj vereceksin. Hazırcevap olmak var bir de. O başlı başına bir sanat. Mehmet Akif Ersoy ile Şair Eşref’in hazırcevaplığına birer örnek; ister tebessüm edin, ister üzerinde düşünün.

Zamanın gençlerinden biri, bir toplantıda Mehmet Akif Ersoy’u küçük düşürmeye çalışmış ve:

-Siz baytardınız değil mi? demiş.

Mehmet Akif hiç istifini bozmadan cevabı yapıştırmış:

-Evet! Bir yeriniz mi ağrıyordu?

 

*****

 

Kâmil Paşa, Kıbrıs’a geziye gidecektir. Hicivleriyle ünlü şairlerden biri olan şair Eşref’e “Bir isteğin varsa getireyim” der. Eşref buna çok sevinir:

-Paşam görüyorsunuz artık yaşlandım, yürüyünce yoruluyorum yokuş da çıkamıyorum. Bana bir Kıbrıs eşeği getirirseniz ömür boyu size duacıyım der.

Kâmil Paşanın Kıbrıs dönüsünde, Eşref de karşılamaya gitmiştir. Paşa, Eşref’i görünce:

-Aaa, Eşref, affedersin istediğini getirmeyi unutmuşum, seni görünce eşek aklıma geldi der. Eşref de:

“Aman Paşam, üzülmeyin, o eşek gelmese de olur, siz geldiniz, ya, sağ olun” der.

*

Bu iki örneği mizah olsun, gülünsün diye vermedim. Hazır cevaplılık ve gönderme yapmadaki inceliğe dikkat çekmek istedim. Günümüzde mizah anlayışı çok değişti. Gülen ve gülünen… Değişmeye de devam edecektir. Yeni yazılarda buluşuncaya kadar sağlık ve mutlulukla kalın, hoşcakalın.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*