İnançlı Toplumların Kaderi

İnançlı Toplumların Kaderi

Bilinçsiz toplumlarda dini inançlar suistimale uğratılmış hep. Çünkü insanlar bilmedikleri şeylere kolayca inanırlar ve inançları yönünde de seçimler yaparlar. Toplumun bu zaafını bilen siyasetçilerde bunu  yüz yıllardır kullanmaya devam ediyorlar. İnsanlar uyanmadıkça da bu durum devam edecek.

İnsanların çoğu neye inandıklarını bilmeden, atalarının onlara dayattığı şeyleri kabul ederek inanç  oluşturuyorlar. Dünya üzerinde kabul gören dinleri şöyle bir düşündüğünde insan, inancın insanlara neler yaptığını daha geniş bir açıdan görebiliyor.

 

Hadi birlikte biraz düşünelim…

Bugün dünyanın nüfusu yaklaşık 7 milyar.

Dünya üzerinde bilinen ortalama 4 bin 300 din ve bir sürü mezhep var. Bunun yanı sıra farklı şekilde inanan, din haline gelmemiş gruplar mevcut. Sadece Hindistan’da 800‘den fazla inanılan din var.

Dünya üzerinde  1.5 milyar müslüman yaşamakta ve müslümanlıkta da 4 ana mezhep, binlerce tarikat, cemaat ve gruplar mevcut. Türkiye de 20’nin üzerinde bilinen cemaat ve tarikat ve  onlarında ayrıca kendi içlerinde ayrışan onlarca kolları var. Herkes kendi inancının doğruluğuna inanıyor.  Her inanışın kendine göre ritüelleri var ve herkes kendi inancının onu cennete götüreceğini düşünüyor.

Ortak bir konuları var o da herkes bilmediği bir tanrıdan korkarak geçiriyor hayatını. Bazıları yaşamdan kopuyor, bazıları kendine işkenceler uyguluyor, bazıları gece gündüz ibadet ederek ALLAH’ın gözüne girerse cennete gidilir zannediyor. Ama hepsi de kendi hayalinde yarattığı İLAHA hizmet ediyor farkında değiller. Allah’ı gerçek anlamda bilenlerin sayısı çok çok az.

Bu yüzden insanların % 99.9 u hala uykuda. Körü körüne olan inançlar insanları bilinçsizce seçimlere sürüklemekte. İnançları yüzünden hakikati anlayamıyor ve selamete eremiyor insanlar bir türlü.

İslam, selam kökünden gelir ve selam selamete ermek demektir. İslama göre selamete erene müslüman denir. Bugün müslümanım diyenlerin bir çoğu selamete ermiş değildir. Nedenine gelince Kuranı, anlamak idrak etmek için değil de cennete gitmek için okumaları.

Bugün bu ülkede İslamı atalarından öğrendikleri gibi yaşamaya çalışanların düştükleri en büyük tuzak inanç istismarıdır. İnsanlar aydınlanıp hakikati idrak etmedikleri sürece gerçek islamı yaşayamayacakları gibi emperyalist sistemin toplumlar için  yazdığı kaderi yaşamaya da mahkum olacaklardır.

İlahi sistem inançlı olanı değil, ahlaklı olanı destekler. İnanmak için çok şeye ihtiyacınız yoktur ama

ahlaklı olmak için adam olmanız gerekir. Bu yüzden inançlı olanlar değil, ahlaklı olanlar

her toplumda kabul görürler.

Okullarda çocuklarımıza din dersi yerine, ahlak bilgisi verilseydi toplum selamete ererdi diye düşünüyorum. Unutmayalım ki bütün dinlerin tek ortak yanı insanın huzuru ve insan ahlakı üzerine kurgulanmış olmasıdır. Dünya üzerinde her dinden insan vardır ama ahlak tektir. Güzel ahlakın uluslararası geçerliliği vardır. Ahlaklı yaşam tarzı herkes tarafından onay alır ve aranır.

Son olarak yazımı şu söze dikkat çekerek bitirmek istiyorum.

“İnsan kendi dışındaki şeylere inanmayı bırakıp, kendine inanmayı başardığında gerçek manada iman etmiş olur ve selamete erer.” İslam dininin insanlara vermek istediği de budur.

“Allah size Şah damarınızdan daha yakındır” sözü bunu çok daha iyi anlatır.

Toplumsal uyanış nasip olsun inşallah…

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*